11 typů řemínků: jak vybrat ten správný pro Vaše hodinky?

Řemínky k hodinkám jsou více než jen praktickým prvkem, který umožňuje hodinky nosit na zápěstí. Jsou také důležitým designovým elementem, který může výrazně ovlivnit vzhled a styl vašich hodinek. Existuje nepřeberné množství různých typů řemínků, které nabízejí různé materiály, barvy, vzory a konstrukce. V tomto článku se podíváme na některé z nejběžnějších a nejpopulárnějších typů řemínků k hodinkám a podrobně rozebereme jejich vlastnosti a výhody, abychom Vám pomohli vybrat ten pravý pro vaše hodinky a vaši osobní styl. Bez ohledu na to, zda preferujete klasický kožený pásek, odolný kovový náramek, nebo sportovní kaučukový, tento článek Vám poskytne užitečné informace pro Váš další nákup hodinkového řemínku.

Hlavní materiály používané na výrobu řemínků:

Kovové náramky

Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro řemínky hodinek (v tomto případě náramky) je kov. Vyrábějí se v mnoha stylech, povrchových úpravách a dokonce i barvách. Najdete je také v základních kovech, jako jsou různé druhy nerezové oceli, nebo v drahých kovech, jako je bílé zlato, platina, titan a další.

Kožené pásky

Dalším oblíbeným materiálem řemínků hodinek je kůže. Stejně jako kovové, i kožené náramky se vyrábějí v široké škále stylů a druhů. Existují základní, běžné řemínky z běžné hovězí kůže, stejně jako luxusní varianty z exotických druhů, jako je klokan nebo krokodýl.

Kaučukové řemínky

Pravděpodobně nejoblíbenějším materiálem řemínku hodinek, a to většinou pro sportovce, je gumový řemínek. Gumové řemínky se dodávají na digitální hodinky a chytré hodinky, stejně jako na potápěčské hodinky. Jsou odolné proti potu a vodě, takže se hodí zejména pro lidi s aktivním životním stylem.

Textilní pásky

Textil také spadá do běžných materiálů pro řemínky hodinek. Jsou mimořádně pohodlné a trvanlivé. Historie většiny textilních řemínků sahá až k vojenskému původu, což napovídá, jak jsou robustní a odolné.

1. Náramek Jubilee

Jubilee náramek, originál značky Rolex, se poprvé objevil na hodinkách Datejust v roce 1945 jako symbol oslav 40. výročí založení společnosti Rolex. Od té doby je velice oblíbeným typem kovového náramku.

Jubilee náramky mají obvykle leštěné středové články a broušené vnější články. Vnitřní články se dělí do tří malých lesklých řad a můžeme zde také narazit na kombinaci materiálů, například vnitřní články zlaté a vnější ocelové.

Náramky ve stylu Jubilee dnes většinou najdete na potápěčských hodinkách, ale při pečlivém spárování mohou skutečně ozdobit hodinky do terénu nebo se mohou také skvěle hodit ke společenským hodinkám.

2. Síťový náramek (Mesh)

Síťované náramky mohou být pro komunitu nadšenců do hodinek polarizující; někteří je milují, jiní nenávidí. Ať už si o nich myslíte cokoli, jejich historie je velmi zajímavá.

Síťové náramky se staly oblíbenými v 70. letech 20. století, kdy je začali používat profesionální potápěči. Hodinky Omega Seamaster Ploprof 600m byly právě jedněmi z těchto hodinek.

Nyní už síťovaný náramek není primárně užíván v kombinaci s potápěčskými hodinkami, ale může také skvěle doplnit hodinky na jakoukoliv společenskou událost, či denní nošení.

3. Náramek Oyster

Náramek Oyster je typickým kovovým náramkem. Společnost Rolex používá určitou formu náramku Oyster od konce 30. let 20. století, přičemž patent přišel koncem 40. let 20. století. Reprodukce na trhu s náhradními díly jsou velmi oblíbené, a to i u mužů, kteří nemají Submarinery nebo Explorery.

Jak název napovídá, Rolex navrhl náramek Oyster pro potápění a vodní sporty, a proto vypadá nejlépe na sportovních hodinkách. Nyní jsou však standardně používány u většiny typů hodinek od elegantních po sportovní.

4. Náramek Engineer

Pokud hledáte kovový náramek, který by vás zaujal, náramky ve stylu Engineer by mohly být tou správnou volbou. I když je jejich původ poněkud nejasný, většina nadšenců si tyto řemínky spojuje se značkou Seiko.

Engineer náramky se vyznačují robustností a využitím zaoblených hran článků. Tyto náramky jsou těžké a silné a jejich pět řad článků odráží světlo doslova stovkami způsobů.

5. Kožený pásek

U kožených pásků nejčastěji vídáme dvě verze: kožený náramek s prošíváním a jednoduchý kožený náramek bez prošívání. Kožené řemínky pro běžné nošení se vyrábějí v různých stylech a prošívání je obvykle detail, který stojí za pozornost. Některé mají obvodové prošití po celé délce, zatímco jiné mají jednoduchý horní dvojitý steh.

Ležérní kožený řemínek může vypadat úžasně v kombinaci doslova s čímkoli. Kožený řemínek lze párovat s jakýmikoliv hodinkami, ať už jsou elegantní, sportovní, pilotní, vojenské… Možnosti jsou zkrátka nepřeberné.

6. Luxusní kožený řemínek

Luxusní kožené řemínky jsou vhodné k obleku, na významné společenské události. Velmi často se setkáte s těmito řemínky z kůží, které se hodí k luxusním opaskům a botám, právě díky tomu, že jsou vyrobené z exotické kůže, jako ne například aligátor.

7. NATO řemínek

Ať už přesně víte, co je to řemínek NATO, nebo ne, určitě jste ho už někdy viděli. Řemínky NATO, které se staly trendem v hodinářském průmyslu, můžete najít na téměř všech hodinkách, od Timexů za pár set korun přes Rolex Submarinery za 200 000 Kč až po Patek Philippes s cenovkou i přes 1 milion Kč.

Možná vhodnější název pro řemínek „NATO“ je ve skutečnosti „G10“: V roce 1973 se poprvé objevil v britském standardu ministerstva obrany (DefStan) 66-15. Aby ho vojáci mohli získat, museli vyplnit formulář známý jako G1098, zkráceně G10. Následně si mohli řemínek vyzvednout ve stejnojmenném zásobovacím skladu své jednotky.

NATO řemínek je velmi odolný, pohodlný a a vhodný takřka pro jakékoliv hodinky. Jednoduše univerzální.

8. Zulu

Řemínky Zulu fungují podobně jako NATO, ale jsou více zjednodušené. Ačkoli jsou řemínky Zulu obvykle silnější než řemínky NATO, na zápěstí vypadají velmi podobně, protože oba používají nylonové popruhy pro svou konstrukci.

Řemínky Zulu jsou ležérní. Stejně jako řemínky NATO jsou vynikající pro sportovní hodinky, hodinky do terénu a potápěče. Jejich spojení s jakýmikoliv robustními hodinkami ve vojenském stylu bude určitě dobře fungovat.

9. Kožený řemínek Rally

Řemínek, jak už název napovídá, pochází z odvětví automobilových závodů. Jezdci potřebovali řemínek, který by jim udržel hodinky na místě a umožnil jim měřit čas, ale zároveň nechtěli, aby se jim zápěstí zbytečně potilo, zatímco se snaží dosáhnout na stupně vítězů.

Tento problém řeší řemínky pro rallye, které mají perforaci umožňující průchod vzduchu skrz řemínek a tím pokožce pod ním dýchat.

Řemínek se perfektně hodí ke sportovním hodinkám.

10. Pásek Bund (Aviation)

Pokud jste si to ještě neuvědomili, většina řemínků k hodinkám má svou historii, která vznikla z nutnosti. Totéž platí i pro řemínky Bund. Kus kůže se umisťuje za pouzdro hodinek a jejich celá funkce spočívala v tom, že během druhé světové války poskytovaly izolaci německým pilotům.

Ve velkých výškách klesaly teploty v pilotních kabinách tak silně, že pouzdro hodinek mohlo pilotovi způsobit omrzliny na zápěstí. Naopak v případě požáru by se pouzdro hodinek mohlo rychle zahřát a udržet teplo, což by způsobilo vážné popáleniny i po katapultování pilota. Přidaná ochrana pod pouzdrem u pásku Bund by izolovala zápěstí pilota od obou těchto extrémů.

V dnešní době mohou tyto pásky fungovat také například jako antialergenní prvek, například pokud má někdo pokožku náchylnou na kontakt s kovy.

11. Kaučukový pásek

Bývaly doby, kdy byl řemínek z přírodního kaučuku pro hodinky nepříjemně lepivý, neprodyšný, specializovaný výrobek se sklonem k praskání. Obecně nepatřily k nejstylovějším doplňkům hodinek. Ale to bylo před desítkami let a věci se mění.

V posledních 50 letech došlo k revoluci v materiálech a výrobě, a proto je nyní k dispozici obrovský výběr vysoce kvalitních a výkonných řemínků z přírodního a syntetického kaučuku. Jsou teď dokonce i stylové a patří k nejlepším řemínkům na hodinky pro potápění.

Závěrečné zhodnocení

I když jsme Vám navrhli, ke kterému stylu hodinek se jednotlivé řemínky nejlépe hodí, hra s hodinkami je stejně tak o porušování pravidel jako o respektování horologické historie.

Měli byste se cítit svobodně a nosit jakékoli hodinky tak, jak by se vám líbily. Pokud chcete, dejte si své elegantní hodinky na náramek Engineer, a pokud vám to dělá radost, noste své hodinky Diver na řemínku Rally. Jsou to vaše hodinky a vy byste si měli užívat je nosit.

Přejít nahoru