Kde nosit snubní prsten?

Tato otázka jistě napadá spoustu lidí. „Kde nosit snubák?“

Odpověď není vůbec tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Je totiž i zásadní rozdíl, v jaké kulturní tradici a zemi se zrovna nacházíte.

Ve starověkém Egyptě věřili, že prsteníčkem levé ruky prochází žíla přímo do srdce, což tedy novodobá lékařská věda vyvrátila. Římská tradice o mnoho tisíc let později zase měla přesvědčení o nervu, který čtvrtý prst levé ruky spojuje se srdcem. Ze stejného důvodu je později volena pro nošení manželských prstenů levá strana – je blíže k srdci a reprezentuje tím lásku k partnerovi.

Z praktického hlediska se můžeme domnívat, že pokud je svět dominantou praváků, levá ruka s prstenem zůstává více chráněna. Logickým krokem by proto u leváků bylo nosit prsten na pravé.

V České republice, části zemích Evropy a světa je i proto kulturně zažitý levý prsteníček jako obvyklé místo pro nošení snubního prstenu. Zároveň ale druhá část světa, včetně našich nejbližších sousedů v Německu a Polsku, jej tradičně nosí na prsteníčku pravé ruky a zásnubní prsten u žen na prsteníčku ruky levé.

U mužů je většinou čtvrtý prst levé či pravé ruky první volbou, pokud se rozhodnou snubní prsten nosit a neodložit jej; nebo jej nosí třeba z pracovních důvodů či možnosti jeho poškození nebo ztráty – na řetízku na krku.

Tento fenomén je někdy spatřován i u ovdovělých osob, žen i mužů, kteří si chtějí uchovat památku na zemřelého partnera. Je to možnost mít jej u sebe alespoň myšlenkově v podobě přeměny snubního prstenu na amulet, pokud cítí, že nošení na ukazováčku již není aktuální.

O kombinacích v nošení snubního a zásnubního prstenu pojednává i náš článek. Pokud se žena rozhodne nosit zásnubní i snubní prsten na jednom prstě, i o pořadí prstenů se vedou diskuze. Pohled je buď chronologický, kdy je spodní prsten zásnubní a na něm je nasazen novější prsten snubní, nebo opačná varianta, a to z hlediska toho, že snubní prsten je tak blíže k srdci.

Tak jako tak – noste své prsteny, jak je vám to příjemné, a kde se domníváte, že nejlépe vyniknou.

Související články

Přejít nahoru