Jak změřit velikost prstenu?

Chcete si pořídit prsten pro sebe nebo své blízké, ale nevíte, jak se dobrat ke správnému rozměru? Nechcete riskovat nutnost výměny nebo obtížné, a mnohdy i nemožné zvětšení či zmenšení vysněného klenotu? Podívejte se s námi na tipy a praktická doporučení, jak se při výběru nesplést a čemu věnovat pozornost.

Nejjednodušším a od nás samozřejmým doporučením je navštívit některou z našich poboček, kde přesný rozměr zjistíte pomocí speciálních měřicích kroužků, a kromě nalezení správné velikosti můžete i nejpřesněji nasimulovat přetažení prstenu přes klouby jednotlivých prstů.

Metody měření a jejich kombinace

Pokud však chcete pořídit prsten tajně, nebo si jej vybrat prostřednictvím e-shopu i bez osobní návštěvy, následující způsoby vám mohou orientačně se správnou velikostí prstenu poradit i v domácích podmínkách. Pro ujištění doporučujeme měření opakovat a metody kombinovat.

 • existující prsten k přeměření
  Ideální je, pokud máte k dispozici na daném prstě nošený prsten, který můžete přeměřit a jeho správnou velikost porovnat dle mezinárodní tabulky velikostí. A to za pomoci metod uvedených dále, nebo s ním zajít do zlatnictví, kde nasazením na tzv. trn lze velice přesně rozměr zjistit.
 • papírové či provázkové měření
  Ustřihněte si proužek papíru, který omotáte kolem daného prstu, kde chcete prsten nosit. V místě, kde se proužek protíná, udělejte čárku/značku překrývající obě části papírku. Poté papírek s ryskami přiložte k pravítku a vyznačený rozměr je obvodem vašeho prstenu. Stejný postup lze provést s provázkem, který by však neměl pružit a kroutit se, a značku lze udělat například lihovou fixou. Nezapomínejte proužek příliš neutahovat, neboť prsten potřebuje být navlečen přes kloub prstu.
 • posuvné měřítko, nebo tzv. posuvka, šuplera
  V případě, že tento nástroj máte doma, nebo si jej můžete vypůjčit, nejsnáze a nejpřesněji tak můžete zjistit průměr prstu, nebo přeměřit již existující prsten, kde měřte vždy vnitřní průměr.
 • tiskárna a internetové infografiky
  Internet nabízí celou řadu infografik, které si můžete vytisknout i v domácích podmínkách. Ať už se jedná o měřící proužky s předtištěnými velikostmi, nebo kroužky, na kterých můžete stávající prsteny přeměřit – vždy mějte jistotu, že tisknete opravdu ve správném poměru.
 • zapojení blízkých
  U druhých je možnost se nenápadně zeptat, zda budoucí nositel/ka zná svou velikost prstenu. Nebo také můžete využít záminku dárku pro společné známé a žádané rozměry tak nenápadně zjistit předem. Nebo lze vyzkoušet prsteny přátel či rodiny, a najít tak ten padnoucí.

Není to jen o správném rozměru

Nezapomínejte, že vybrat dokonalý prsten není jen o správném rozměru. Jednotlivé prsty jsou rozdílně široké, a na každé ruce často jiné, dle dominance pravák/levák. V průběhu dne i roku prsty horkem i fyzickou námahou natékají, naopak mrazem křehnou, a prsten tak může jít obtížně sundat či sklouzávat z prstu.

Zároveň pokud máte větší klouby na prstech, přes které se prsten špatné navléká, doporučujeme zvolit o číslo větší velikost nebo měřit natěsno právě v místě tohoto kloubu. Stejně tak zvolte větší velikost v případě, kdy se jedná o prsteny široké a masivní, nebo mezi dvěma velikostmi váháte.

Související články

Přejít nahoru