Jak se vyznat v ryzosti? Označení čistoty šperků

Chcete konečně porozumět pojmům, které se váží ke zlatu a zlatým šperkům? Jistě jste se s tím již setkali. Jaký je rozdíl mezi 24 karátovým zlatem, a šperky s označením 18 nebo 14 karátů?

Nabízíme vám snadný přehled, jak zdánlivě složitým výpočtům přijít na kloub a naučit se s lehkostí číst údaje uvedené u šperků.

Zlato se pro další zpracování, například v podobě šperků, využívá ve slitinách, což znamená, že čistý kov je smíchán s jinými prvky, aby získal žádoucí vlastnosti (přečtěte si také o slitinách zlata). Není to tedy jen o výsledné barvě či ceně, ale i mechanických atributech, na kterých záleží nejen při designu vašeho klenotu, ale má vliv i na případné alergické reakce.

Kde najít údaj o čistotě Vašich šperků?

Ryzost udává číselný poměr hmotnostního obsahu čistého drahého kovu (v našem případě zlata, ale i stříbra či platiny) ve slitině nebo v předmětu. A tento poměr naleznete na předmětech označený ověřenou značkou, tzv. puncem. Puncovní značky (více se o nich dozvíte v našem článku) nebo číselná označení ryzosti najdete na méně patrných místech šperků, jako jsou vnitřní strany prstenů, zadní strany přívěsků a na zapínání náušnic. V případě, že si nejste jisti, o jaký punc se jedná, neváhejte se obrátit na náš vyškolený personál v našich pobočkách.

Historický exkurz

Tento číselný údaj označující ryzost se nazývá karát (kt) a jednotkou je 1/24 hmotnosti. 1 karát = 1/24, což je v převodu 41/1000 obsahu zlata ve slitině vyjádření v tisícinách. V dobách, kdy toto označení vzniklo, se ještě nepoužívala procenta, ani desítková soustava, ale soustava dvanáctková. Karát je semínko rohovníku obecného, neboli Ceratonia siliqua, které se vyznačuje poměrně stálou hmotností a sloužilo tak jako jednotka pro kupecké počty.

Hmotnost nebo podíl?

Proto je toto číselné označení bez rozměru, označující pouze kvalitu zlatého výrobku dle využitého množství zlata. Pojďme se podívat v praxi, jak se převod těchto jednotek projeví do dnešní doby:

  • 18 karát = 18 dílů zlata a 6 dílů jiných kovů – 18/24 = 0.750 – 750/1000 – 75% podílu zlata
  • 14 karát = 14 dílů zlata a 10 dílů jiných kovů – 14/24 = 0.585 – 585/1000 – 58 % podílu zlata

Pokud se zaměříte na výpočet u 14 karátového zlata, zjistíte, že správně je 583, což je výsledek přesnější, a využívá se například v Rusku (13,99 kt). V České republice se používá zlato o ryzosti 14,04 karátů, což je značka a výpočet 585. Se stejnou logikou je 24 karátů = 999/1000, což je 99,99% ryzí zlato; u zlata ryzosti 22 karátů je 91,6% podílu zlata ve slitině, a u 9 karátových šperků je poměr 375/1000, což je ryzost 37, 5 %.

Investice do zlata

Faktem je, že 24 karátové zlato se používá jako investiční komodita, a pokud se o něm chcete dozvědět, přečtěte si náš článek, který se speciálně věnuje tomuto tématu.

Pro výrobu šperků je však nejvyšší povolená ryzost 18 karátů. Nejčastěji se tak setkáte se šperky 14 karátovými a zřídka s 9 karátovými, které jsou v zahraničí více oblíbené než v našich končinách. I tyto šperky mohou být Vaší novou investicí, například jako rodinný šperk předávaný po generace. Podívejte se na tipy na dárek, které klenot udělají nezapomenutelným.

Není karát jako karát

Nesnadnou situaci k pochopení činí i fakt, že „karát“ je nejen jednotkou ryzosti (označení kt), ale zároveň i stejně znějící jednotkou váhovou (označení ct), tzv. metrický/váhový karát, která se využívá u kamenů. 1 ct = 0,2053 gramu. Tudíž u šperků se pravděpodobně setkáte s obojím.

Vyzkoušejte si s námi

Jak na to? Uvedeme si praktický příklad: Zlatý prsten s diamantem; ryzost zlata 585/1000; hmotnost šperku 1,80 g; diamant: 0,26 ct. 4mm, čistota SI, barva H. Jedná se o 14 karátové zlato (585/1000), kdy hmotnost samotného téměř bezbarvého diamantu (barva H) s průměrem 4 milimetry a s vnitřními nedokonalostmi zjistitelnými lupou (čistota SI) je 0,052 gramu a hmotnost zbytku zlaté slitiny skoro 1,75 gramu.

V případě nákupu se samozřejmě neostýchejte požádat o vysvětlení náš odborně vyškolený personál na pobočkách. Rádi vám poradíme.

Související články

Přejít nahoru