Jak vybrat typ řemínku na hodinkách pro muže

Pásek, řemínek, náramek, tah. Všechny pojmy popisují část, která drží hodinky na ruce. O výběru typu řemínku rozhodují osobní preference, účel a design hodinek, ale i příležitosti k nošení. Každý materiál má svá pro a proti, a proto vám nabízíme stručného průvodce, jak pro sebe najít ten pravý.

Kožený řemínek na hodinky

Kožený řemínek je u náramkových hodinek historicky nejstarší. Klasika, která vypadá velice elegantně, ale nesundáte je ani při neformálních setkáních. Tipem může být, že matný povrch řemínku se více hodí pro běžné nošení, a lesklý na slavnostnější příležitosti.

K dispozici jsou nejrůznější barvy, povrchové úpravy i varianty prošívání. Všeobecně jsou prošívané řemínky odolnější než lepené a navíc použití nití dodává zajímavý detail. Z materiálů se nejčastěji používá hovězí, telecí či bůvolí kůže nebo vepřovice. Vzácnější varianty z kůže krokodýla, slona, žraloka, varana, krajty a mnoha dalších zvířat, která jsou pro tyto účely často komerčně zabíjena, jsou náchylnější k popraskání. Pro ochránce zvířat je dostupná syntetické kůže. Zde je třeba věnovat pozornost kvalitě a zejména výplni řemínku, která může nepříjemně nasakovat vlhkost.

výhod lze vyzdvihnout, že řemínek je měkký a přizpůsobivýnestudí na ruce, ale po čase se ošoupe, je náchylnější k mechanickému poškození, vyžaduje větší péči, a není vhodný do vody.

Kovový řemínek na hodinky

Kovový náramek je nejčastěji prodávaný design. Nejrozšířenějším stylem jsou propojené kovové články (dají se dokoupit pro zvlášť objemné zápěstí), nebo forma tzv. mesh, což jsou drobná kovová očka spletená do hrubých nebo jemných síťovin, které perfektně kopírují tvar zápěstí. Rozmanitost spočívá ve využití celé řady nejrůznějších materiálů, včetně kombinace s drahými kovy, barev, textur a povrchových úprav.

Výhodou je vysoká odolnost, kdy například nerezovou ocel či titan nezničí voda ani pot, a údržba je také snadná – stačí omytí mýdlovou vodou, případně vyčistit jemným kartáčkem. K jejich nevýhodám lze uvést vyšší hmotnost, kdy mohou být například při delší kancelářské práci nepohodlné a je třeba je sundat, nebo alergie na kovy. Oba problémy řeší výrobky z titanu, který je velice lehký a navíc anti- alergenní. Subjektivně hodnoceno může být i to, že hodinky na ruce studí.

Gumové řemínky na hodinky

Pryžové/gumové pásky ze silikonu či kaučuku se používají zejména u sportovních a volnočasových modelů hodinek. Jsou velice odolné, pružné, příjemné na ruce, mají dostupnou spoustu barevných variant, neprotáčí se, nestudí, netlačí, nezapotí se, což je vykoupeno i menším životností při ohýbání či běžném opotřebení materiálu.

Textilní náramky

Textilní náramky, často s využitím nylonu, se taktéž hodí ke specifickému charakteru hodinek. Je možné si vybrat z nepřeberných variant zapínání a originálních motivů. Jsou levnější k pořízení, což je taktéž vykoupeno relativně sníženou životností při standardním zacházení.

Keramické řemínky

Keramické řemínky jsou velice tvrdé, ale křehké. Nestudí na ruce, jsou velice dobře snášeny alergiky, a co se týče běžného nošení, je to ten nejodolnější materiál. Nepoškrábou se, ale pokud vám upadnou na tvrdou zem, je zde riziko, že se kousek odštěpí.

Související články

Přejít nahoru