Co si nechat gravírovat na hodinky – vyrytí věnování

Přemýšleli jste nad tím, že byste nechali na hodinky gravírovat vzkaz nebo určité poselství? Jaké jsou možnosti a zejména omezení, která z této personalizace vyplývají?

Různorodost designů a použitých materiálů na hodinkách je tak velká, že není v našich silách vyjmenovat všechny možné případy a kombinace. Proto se s konkrétním provedením na specifickém modelu hodinek neváhejte obrátit na odborníky v našich pobočkách, kteří vám možnosti rádi osvětlí a sdělí vám, co všechno je technicky proveditelné, a v jakém rozsahu.

Nejzákladnější kritéria

Možnost gravírování neboli forma rytí na hodinky, je totiž na každých hodinkách jiná. Nejčastěji bývá gravírování možné pouze ze zadní strany, do tzv. dýnka hodinek, a to po obvodu, nebo pod či nad údaje výrobce, jelikož uprostřed jsou často uvedeny specifikace týkající se značky a modelu hodinek.

Speciální případ nastává u tzv. skeletovaných hodinek (skeletony), což jdou hodinky, které mají minimálně z jedné strany průhled na strojek. A pokud je prosklené zadní víčko, možnost rytí je ještě menší.

Pokud se vás netýká ani jeden z těchto příkladů, můžeme se posunout dál. Gravírovat se dá většina ocelových i titanových hodinek, nebo alespoň jejich dýnek, když nemají povrchové úpravy, například zlacením. Pokud údaje o výrobci a modelu hodinek zabírají podstatnou část plochy, pořád je zde možnost dodat unikátní značku hodinkám alespoň velice krátkým vzkazem nebo symbolem, případně se pokusit o přeleštění, aby tak vzniklo více místa pro text. Zároveň se často naskýtá možnost méně typického umístění vzkazu na bok pouzdra hodinek (tam, kde není korunka) nebo na kovovou (překlápěcí) sponu.

Co si nechat vygravírovat?

Fantazii se meze nekladou. Záleží hlavně na okolnosti. Jméno, celá věta, iniciály, datum, symbol. Pokud chcete dát hodinky jako dárek a zmínit, že jsou opravdu od vás, dá se to zohlednit. Stejně tak u dárku k výročí. Personalizace může být provedena vyrytím iniciál nositele; vyznání lásky zase iniciálami obou partnerů, či symboly srdce, nekonečna, nebo čímkoliv, co je vám ve vztahu blízké. Tam spadají například zkratky, kterým rozumí jen daní partneři. Památka, vzpomínka se hodí například u hodinek předávaných po generace, např. po dědečkovi/otci a podtrhnout tak význam rodinné památky. A že jsou kousky, které vám při správné péči opravdu vydrží mnoho desetiletí.

Doporučujeme (pokud se na to cítíte), například u dárku, zaměřit se na osobnější rovinu. Přání vždy můžete přidat papírové (například s textem: k 35. narozeninám), ale není to něco, co denně chcete na hodinkách číst. Proto se tam lépe hodí vyjádření typu: jsi úžasný/á, jsem na tebe hrdý/á, miluju tě, zvládneš to, anebo cokoliv, co byste chtěli číst jako svou afirmaci pro lepší každý den.

Našim tipem na závěr je, abyste si několikrát, a pokud možno i druhou osobou, nechali text či datum před gravírováním překontrolovat. Rozhodně nechcete mít jedinečný doplněk spojený s chybou.

Ať vám přináší samou radost.

Související články

Top Scroll to Top