Ametyst – fialový klenot

Jeden z nejznámějších fialových drahých kamenů je populární již od starověku. Ametyst má co říct i v dnešních špercích, které nemusí být určeny pro krále a královny, ale zpestří i všední outfit. Co tuto popularitu křemene způsobuje, a proč by neměl chybět i ve vaší sbírce klenotů?

Z čeho ametyst vzniká?

Minerál silikátu (oxid křemičitý) je nejznámější ve svém světle až tmavě fialovém spektru, za což mohou stopová množství železa a hliníku. I jejich průhlednost se pohybuje v různé intenzitě: od skoro čirých až po temně neprůhledné.

V přírodě tvoří nádherné úkazy, tzv. geody, což jsou duté kameny vyplněné a poseté krystaly, jež dorůstají různých velikostí a tvarů od miniaturních do dlaně, po ty, do kterých se postaví dospělý.

Původ slova Ametyst

Jméno pochází z řeckého slova: a methystos, což odkazuje na střízlivost či jeho průhlednost, kdy jím světlo prochází bez překážek. Ve starověku byl populární jako talisman proti opilosti, a můžete se proto historicky setkat nejen s korálky na ruku či krk, ale také s nádobím, zejména číšemi a konvicemi vyráběnými právě z tohoto křemene.

Naleziště a výskyt

Naleziště jsou rozeseta po celé zeměkouli, kdy předně zdůrazníme Brazílii, Rusko, USA, Zambii, Indii, ale i Českou republiku. Pro zajímavost uvádíme i ametrín, což je drahokam vzniklý ve spojení ametystu s jinou odrůdou křemene: citrínem. Tento dvoubarevný fialovo-žlutý skvost má naleziště v Bolívii a je unikátní v mnoha pohledech.

Nejvýše ceněné jsou ametysty intenzivních a sytých barev bez (viditelných) inkluzí, což vzhledem k jejich vysokému výskytu není velký problém. Tato odrůda křemene, společně se svými gemologickými příbuznými, jako jsou růženíny, citríny a křišťály, se vyznačuje relativní tvrdostí, a tak i brusy nejsou nikterak omezené na fantazii. Šperkaři se snaží vyzdvihnout jedinečnou barevnost každého kusu, kdy je využíváno i nerovnoměrného tónování barvy drahokamu.

Ezoterické kruhy

V ezoterických kruzích jsou tomuto ochrannému kameni připisovány mnohé účinky: od tišení nespavosti, negativních emocí, obav a zloby, přes rozvoj intuice, podporu soustředění a rozhodnosti, a dodává optimismu při plnění životních cílů.

Z fyzického hlediska pomáhá zbavovat se závislostí, napětí v těle a bolestí, zejména hlavy, a je vhodný i jako podpora při dýchacích a zažívacích potížích.

Šperky z ametystu

Šperky s ametysty, často osazenými do stříbra či v luxusnějším provedení – do zlata, vyžadují obdobnou speciální péči jako ostatní drahé kameny. Skladování je pokud možno vhodné bez otěru s jinými šperky a ve šperkovnici, aby nevyblednul, a vyhnout byste se měli chemickým, teplotním i mechanicky destruktivním vlivům na vaše klenoty. Ametyst je oficiální kámen měsíce února a šperky s jeho kameny jsou vhodné k 6. výročí svatby. A přestože se fialová barva odjakživa spojovala s panovníky či vysokými představiteli (šamanskými i církevními), šperky s tímto drahokamem v dnešní době jsou dostupné komukoliv. Vyberte si ten váš.

Přejít nahoru