Jak na zajímavější svatební fotografie a video? Pozvěte dron nebo akční kameru

Pozvat si klasického fotografa nebo poskládat zpětně svatební den podle fotek z mobilů svatebčanů je přístup, který všichni známe a není rozhodně špatný. Nechtěli byste ale na své svatbě vyzkoušet něco originálnějšího? Jaké netradiční metody zaznamenání vašeho nezapomenutelného dne stojí za úvahu?

Akční kamera připnutá na klopě svědka 

Máte rádi časosběrná videa? Vypadají velice efektně a nabízejí zajímavější a přenositelnější zážitek z proběhlé svatby než série statických obrázků. Takové video pořídíte nejsnáze s akční kamerou, kterou připnete na klopu ženicha, svědka nebo třeba na obojek psího svatebního hosta. Když pak záběry zrychlíte, divák může nasát dění a atmosféru svatebního dne mnohem přirozeněji. 

TIP: Prostříhejte v postprodukci různé pohledy, podle toho, kdo akční kameru s nepřetržitým záznamem zrovna nosil. Záznam od ženicha nabídne pohled přímo do centra dění, záznam svědků zase zachytí svatební přípravy a záznam od dítěte nebo pejska zase ukáže svatbu z žabí perspektivy.

Bojíte se, že vám akční kamera zkazí outfit nebo že vám bude překážet? Dnes už si můžete vybrat akční kameru v malém přívěsku na krk, jako je třeba model Insta360 Go 2, která vydrží natáčet na jedno nabití až 150 minut. A můžete si k ní pořídit i postroj pro pejska, pokud ho na naše doporučení také zahrnete do svatebního štábu.

Dron kroužící nad hlavami svatebčanů

O žabí perspektivě už byla řeč, ale co ta ptačí? K zachycení svatebního dne z výšky skvěle poslouží dron. Můžete si ho za pár stovek půjčit nebo za pár tisíc koupit – pokud ale nemáte s pilotáží dronu žádné zkušenosti, je lepší pro natáčení svatby z dronu rovnou poptat profíka, který je se svým letounem sžitý a přesně ví, jak vykouzlit ty nejefektnější záběry.

TIP: Natáčení svatby a svatebního dne z dronu se nejvíce hodí, když se svatba odehrává na nějakém krásném místě – třeba na zámku, nebo v přírodě. Kamera dronu dá celou vaši svatbu v krajině do perspektivy a přidá vašim svatebním fotkách i záběrům další rozměr.

Instaxy pro selfíčka a vtípky u fotostěny

Tento tip už je na pomezí dokumentace svatby a zábavného programu pro svatebčany. V poslední době je čím dál oblíbenější rozdat na stoly svatebních hostů několik Instaxů nebo jiných foťáků typu Polaroid, ze kterých vyleze hotová fotka téměř ihned po stisknutí spouště. Po svatbě pak fotky posbíráte a obohatíte tak svoji kolekci vzpomínek o neotřelé a mnohdy velmi vtipné pohledy jednotlivých svatebčanů. Fotku z Instaxu si také mohou hosté odnést na památku, nebo ji vlepit do pamětní knihy s osobním vzkazem.

TIP: Instax můžete položit i před vámi vyrobenou selfie stěnu s parukami, brýlemi, cedulkami a nálepkami. Hosté pak mohou sami řádit a fotit se u toho.

Instaxy si nemusíte kupovat, mnoho firem vám je proti záloze zapůjčí. Můžete si k nim koupit i speciální fotopapíry a ozdoby se svatební tematikou. 

Ruční stabilizátor pro profi video i z mobilu

Zdají se vám naše doporučení trochu jako „overkill“ a vystačíte si při natáčení svatby se záznamy z mobilních telefonů? I ty můžete jednoduše vylepšit tím, že si na svůj mobil pořídíte nebo půjčíte ruční stabilizátor.

Co to je? Jde o skládacího pomocníka, který se asi nejvíce podobá selfie tyči. Do něj svůj mobilní telefon naklapnete a při natáčení pak stabilizátor hlídá plynulý a neroztřesený obraz. S mobilem tak můžete i běhat nebo dělat kotrmelce a záběr bude vždy stabilní. A přece byste nechtěli příbuzné a kamarády týrat roztřesenými videi. 

TIP: Nejlepší ruční stabilizátory vyrábí společnost DJI, která do nich vtělila své zkušenosti se stabilizací kamer dronů. Nejnovější model DJI OM 5 má skvělou funkci ShotGuides, která vám v průběhu focení a natáčení dává kreativní tipy, jak vykouzlit ty nejoslnivější záběry. Funkce ActiveTrack 4.0 je jako dělaná pro sledování objektů a režim Selfie zase využijete pro sledování obličeje. O další efektní záběry se postarají režimy Panorama, Clone Me, StoryMode, Dynamic Zoom, TimeLapse nebo SpinShot.

Přejít nahoru