Citrín – žlutý polodrahokam

Původem názvu a zbarvením vás tento minerál asi nepřekvapí. Ale jistě je i mnoho dalšího, co vám o tomto populárním žlutém polodrahokamu rozšíří obzory a zajistí důvod, proč by neměl chybět ani na vašich špercích. Nahlédněte s námi do charakteristik svítivého i medově zlatého křemene.

Zda za žluté, zlatohnědé zbarvení křemene (oxid křemičitý) může malé množstvím hliníku či železa ve struktuře, o tom se vedou vědecké disputace. Tento kámen Slunce, jak byl už ve starověkých kulturách nazýván, je ale velice oblíbený dodnes i bez zevrubné chemické analýzy.

Historie citrínu

Jeho jméno pochází z latinského: citrinus, tedy citrónu, a přestože jsou nejvíc ceněné právě zlato-oranžové variance, kouřový, i lehce nazelenalý nádech jsou u citrínů k vidění nejčastěji. Největší hodnotu mají samozřejmě kousky s dokonalou průhledností a vnitřní čistotou bez okem viditelných inkluzí, ale zároveň jejich cena oproti jiným drahokamům dramaticky neroste s jejich velikostí. Díky své tvrdosti jsou přístupné i fasetovým brusům, které ve špercích nádherně rozptylují světlo a září tak společně se svým nositelem.

Naleziště a zpracování citrínu

Naleziště jsou zejména v Brazílii, Španělsku, na Madagaskaru, v Rusku, ale i v České republice máme celou řadu variací, například v barvě šampaňského. Kameny jsou v přírodě relativně vzácné, a proto se můžete setkat jejich laboratorně vyrobenými druhy, nebo rovnou s nepravými citríny.

Těmi jsou tepelně upravené, podobně vypadající, ale levnější ametysty a záhnědy, aby získaly ze své fialové a hnědé – barvu žlutou. I proto šperky s drahokamy nakupujte vždy u ověřených prodejců.

Můžete se setkat s oranžovými kameny s červenými odlesky (madeiry) či jantarovým vzezřením (palmeiry). Nelze nezmínit unikátní ametrín, jindy nazývaný bolivianit, což je dvoubarevný přírodní kámen, kde přechází žluté spektrum citrínu do fialového spektra ametystu. Žádný podobný ve světě minerálů nenajdete.

Ezoterický pohled

Tomuto šťastnému kameni jsou z ezoterického hlediska připisovány schopnosti jako přitahování hojnosti, prosperity, tepla, zdraví a svěžesti, kdy svému nositeli napomáhá odolávat strachu, vnáší do života klid a bezpečí, ale i odvahu do nových úkolů. Podporuje i tvůrčí schopnosti, kreativitu a přispívá rozvoji intuice.

Z fyzického hlediska má napomáhat při poruchách zažívacího ústrojí, ledvin a močových cest, při psychosomatických potížích a potřebě detoxikace organismu.

Vlastnosti a užití

Chemicky i mechanicky je to odolný kámen, avšak jako u všech šperků s drahokamy doporučujeme nevystavovat je přímému Slunci a vyvarovat se možnému poškození a znehodnocení při běžném nošení (chemikálie, nárazy, oděry) a neopatrném uchovávání. Citrín je oficiálním kamenem listopadu a šperky s ním se hodí k 13. a 17. výročí sňatku. Pokud však potřebujete prozářit dny své nebo svých blízkých, podívejte se po kousku pro radost do naší nabídky a jistě nebudete zklamaní.

Top