Tvary ručiček u hodinek a jejich pojmenování

Hodinové ručičky urazily od slunečních hodin dlouhou cestu. Obstarávají na ciferníku analogových hodinek veškerou potřebnou práci k tomu, abychom věděli, kolik opravdu je. A jak samozřejmě možná vypadají, ponořte se s námi do světa jejich tvarů a pojmenování.

Délka, šířka, tvar, barva, design zpracování i počet. Je toho tolik, co se do tak malého prvku vejde. Dříve stačila jen jedna tyč, která vrháním stínu oznamovala, kolik je hodin. Něco se ale nezměnilo.

Třeba to, proč určujeme čas „po směru hodinových ručiček.“ Protože každý den, stejně jako u slunečních hodin, se na planetě posunujeme od východu na západ. A tak se hodinky snažily jen napodobit pohyb Slunce. Když se ráno otočíte tváří na jih, Slunce bude pohyb ručiček na hodinkách kopírovat.

Existuje několik základních a historických typů hodinkových ručiček, a i když design postupuje, klasické typy nikdy neomrzí a inovují se.

Jedná se zejména o ručičky ve tvarech a z nich odvozených variant uváděných v angličtině:

Alpha

Širší základna se postupně zužuje směrem k hrotu, obvykle používané u motoristických hodinek, aby u chronografu zajištovali přesnost.

Baton/stick

Minimalistický elegantní design jednoduché čárky, nebo obušku, která využívá zejména kontrastu s barvou ciferníku.

Breguet

Jsou pojmenované podle jejich vynálezce a typické jsou prstencem u hrotu ručičky.

Cathedral

Historicky byly používané ve vojenských a kapesních hodinkách, a tvarem připomínají okna katedrály. Zdobné skeletizované ručičky tohoto tvaru vzhled ještě více podtrhují.

Dauphin

Moderní a ostré ručičky se širší základnou a velice ostrou špičkou vznikly ve Francii, kde je i tak původ jejich jména nejasný, avšak tento tvar je pořád velice populární.

Lance

Podobné alpha ručičkám, ale o dost užší, tudíž připomínají více než meč spíše kopí, neboť tvar trojúhelníku končí ještě před středovou osičkou.

Mercedes

Přestože zde není přímé spojení s automobilkou, kruh na ručičce jako v typu Breguet má v sobě zakomponován hvězdu se třemi hroty, jakožto symbol pozitivní energie nebo tří způsobů dopravy – po vodě, ve vzduchu a na zemi.

Leaf

Tvar protáhlého listu vyrůstajícího z osičky je velice elegantní a nadčasový.

Syringe

Tvar injekční stříkačky s tenkým ostrým hrotem je populární zejména pro hodinky s chronometrem jakožto znak naprosté přesnosti.

Spade

Klasický tvar pik z karetních her se objevuje na hodinové ručičce blízko hrotu.

Sword

Tvar meče vypadá na hodinkách velmi energeticky a mocně.

Obvykle jsou ručičky vyrobené z kovu, a říká se, že k jejich perfektní výrobě je potřeba minimálně 20 kroků. Ať už barevné či černé, pozlacené a postříbřené, s luminiscenčními plochami, či vyřezávané, je potřeba, aby opravdu plnily svou primární funkci ukazatele času. A tudíž byly dobře viditelné, nesplývaly, nebo se neztrácely v designu ciferníku, a nebyly moc krátké.

Související články

Přejít nahoru