Dress code – business formal

Čeká vás významné jednání, pracovní schůzka, přednáška na konferenci, nebo pohovor ve formálních institucích? V tomto článku ze série o módních pravidlech se věnujeme tzv. business formal. Jak se vyvarovat přešlapům v oblasti oděvu, bot a doplňků, a přitom vytvořit žádoucí první dojem? Vydejte se s námi do světa byznysu a úspěchu.

S dress code business formal se můžete setkat v institucích s velice formálním pracovním prostředím. Ať se jedná o svět práva, financí a obchodu, top-manažerských pozic, případně o důležitou pracovní schůzku, pohovor, či společenskou akci, je dobré i svým outfitem naplnit určitá i nevyřčená očekávání, a zároveň si dát záležet na tvorbě skvělého prvního dojmu.

Trojice pro muže

Základem pánského business formal oděvu jsou: oblek, košile a kravata. Tmavý (šedý či modrý, černý se hodí až během večerních hodin) oblek a bílá, či světlá, ale hlavně jednobarevná košile, ke které vybírejte elegantní a decentní kravatu, bez výrazných vzorů. V zimě pak věnujte pozornost i barvě svých rukavic a kabátu. Boty by měly být jednobarevné oxfordky, a nezapomeňte je sladit s barvou opasku, tašky či aktovky, pásku hodinek a peněženky.

Na detailech záleží

Pokud v tomto prostředí chcete plavat jako ryba ve vodě, věnujte pozornost i výběru svých brýlí, manžetových knoflíčků, sponě do kravaty, psacímu peru, vizitkáři, peněžence či sponě na peníze. A v neposlední řadě výběru hodinek a šperků. Dejte jim příležitost být součástí vašeho osobního příběhu, který vám třeba pomůže navázat konverzaci a lépe se propojit s druhými lidmi.

Dámy ve světě byznysu

Ke konzervativnímu prostředí patří i formální oděv, obuv, make-up a účes. Ale i v auře autority a střídmosti se můžete cítit dobře a svá. Klasický nadčasový kostýmek s halenkami už není jediná varianta. Elegantní a střídmý outfit lze docílit i pouzdrovými šaty a sukněmi, kalhotami a saky. Důležité je zaměřit se na padnoucí střih; vhodný a praktický materiál; ladící, spíše neutrální barvy a vzory tak, aby vše perfektně slušelo vaší postavě. 

Nezapomínejte na sladěné doplňky a šperky. Věnujte pozornost stylu, kvalitě a barvě své kabelky, peněženky, vizitkáři, a hodinkám. Z hlediska šperků – náušnic, řetízků, náhrdelníků či prstenů dejte přednost spíše jednoduchému designu, minimalismu a maximálně 2-3 kouskům, které nebudou odtahovat žádoucí pozornost od vás. Neopomíjejte ani sladěné lodičky a brýle.

Business casual vs. formal

Velkého faux-pas se dopouští ti, kteří zaměňují business formal se stylem business casual. Ležérnější styl se uplatňuje v každodenním nošení, avšak nehodí se pro významnější reprezentativní události. Obvykle nevyžaduje nošení kravaty, oblek je nahrazován sakem sportovního stylu a bavlněnými kalhotami, a košile může být se vzorem, výraznějších barev, případně vyměněna za polo tričko. U žen se můžete setkat s elegantním, ale více pohodlným a uvolněnějším outfitem s méně striktními barevnými kombinacemi a střihy.

Přejít nahoru