Jak se obléct na pohovor? Záleží na vkusu i pracovní pozici

Pohovor představuje vstupní bránu k zaměstnání, které se nedá vyhnout. Ať už se tedy v pohovorech vyžíváte, či nikoliv, tak jedno je jisté – na pohovor se je vždy potřeba důkladně připravit, abyste zvýšili své šance na úspěch. Velkou roli hraje i oblečení. Jak se tedy obléct na pohovor?

Po jejich přečtení byste se tedy měli zvládnout obléci tak, abyste na pohovoru zaujali a nezpůsobili žádné faux pas.

První dojem zanecháte již před pohovorem

Protože dojem si o vás zaměstnavatelé totiž začínají tvořit už po přečtení vašeho životopisu a motivačního dopisu. O mnohém taktéž dokáže vypovědět i portrétní fotografie, jež zanecháte v životopisu. Ta by vždy měla být nejenom dostatečně kvalitní a ostrá, ale zároveň by měla působit i seriózně a důvěryhodně.

Vždy se oblečte, jak nejlépe dovedete

I když pochopitelně výběr oblečení na pohovor závisí na pozici, o kterou se ucházíte, tak jedno platí vždycky. Bez ohledu na to, o jakou pozici se jedná, byste měli jít na pohovor upravení, dodržujte tedy základní hygienická pravidla, a dobře oblečeni. Zkrátka cílem je za každé situace vypadat profesionálně a uhlazeně.

Oblečení na pohovor pro ženy

Formální pohovor

Sázkou na jistotu je halenka v kombinaci se společenskými kalhotami a lodičkami. V chladnějším počasí můžete tento outfit doplnit ještě sakem a lodičky vyměnit za uzavřené společenské boty.

Neformální pohovor

Ačkoliv jde o neformální pohovor, tak se snažte vynechat trička, šortky, letní šaty či sandály – toto oblečení se na pohovor prostě nehodí. Naopak zvolte třeba osvědčenou kombinaci džín a svetru, potažmo topu. 

Oblečení na pohovor pro muže

Formální pohovor

U tohoto typu pracovního pohovoru je v případě mužů více než jasno. Jedinou správnou volbou jsou totiž oblekové kalhoty společně s košilí, kravatou a sakem. Celý outfit lze při chladnějším počasí doplnit svetrem.

Neformální pohovor

Stejně jako v případě dámského outfitu na neformální pohovor, tak i ten pánský se může skládat z nikdy nestárnoucí klasiky v podobě džín a svetru. Skvělou volbou pro tuto příležitost jsou i polokošile.

Pohovor ve startupu / Internship

Na závěr hlavních tipů, jak se obléct na pohovor, pro vás máme malou perličku, neboť pohovory ve startupech jsou specifickou záležitost. Ty si totiž žádají dokonalý kompromis mezi formálním a neformálním oblečením. Oblečte si tedy něco, co je uvolněné, ale stále reprezentativní – třeba khaki kalhoty a barevnou košili.

Zvolte vhodné doplňky

Obecné pravidlo hovoří o tom, že je lepší volit menší počet doplňků, abyste jimi nepřehlušili celý outfit. Zkrátka méně je někdy více. Opět dbejte i na to, abyste doplňky zvolili vhodně k typu pohovoru. Pokud se ucházíte o vyšší pozice, nebojte se ze své šperkovnice vytáhnout to nejlepší. Naopak na pohovoru v technologické firmě uděláte parádu, když si vezmete chytré hodinky.

Být jenom hezky oblečený pochopitelně nestačí

Jakkoliv je dobré být na pohovor dobře oblečený, tak samozřejmě ani to není zárukou úspěchu, byť je prokázáno, že vám to přihraje kladné body. Dále je totiž potřeba působit na pohovoru dostatečně sebevědomě a cílevědomě. Nevíte, jak na to? Pomoci by vám s tím mohl kupříkladu článek, jak zvýšit sebevědomí.

Závěr

Dojem, který zanecháte na pohovoru díky svému oblečení, rozhodně nelze opomíjet. Avšak pokud vsadíte na některý z výše uvedených outfitů, tak rozhodně nešlápnete nikdy vedle. Vše ostatní už bude záviset na vašem umu a dovednostech.

Top