Opál – magický zázrak

Pravděpodobně nenajdete magičtěji vypadající doplněk pro šperky. Mnoho různě vypadajících kamenů, světlých, tmavých i průhledných, spojuje fascinující prvek: opalismus. Podívejte se s námi na jeden z nejpůsobivějších nerostů, které mohou obývat vaše klenoty.

Tento „kámen mnoha barev,“ minerál oblíbený už od starověkých civilizací, je spojením křemene (oxidu křemičitého) s vyšším obsahem vody, jejíž množství se pohybuje od 6 až 30 %, a tak vzniká mnoho odrůd a zbarvení dle oxidů (např. železa do žluta, manganu do černa).

Historie opálu

Název pochází ze staroindického slova: upala, což znamená drahý nebo cenný, a jeho naleziště jsou po celém světě: USA, Kanada, Mexiko a Brazílie, Austrálie, Indie, ale i východní Slovensko. A cenné opravdu jsou, a i proto můžete natrefit na syntetické varianty a imitace ze skla.

Fascinující charakter

Co je na opálech fascinující, a dalo jméno i tomuto efektu, je tzv. opalizace = jedinečná magická hra barev v každém kameni, která vytváří efekt jako v kaleidoskopu a vzniká přechodem světla přes jednotlivé mikroskopické vrstvy kamene.

Proto i brus, respektive kvůli křehkosti a snadnosti poškrábání v surovém stavu spíše vyhlazování a zaoblování, se přizpůsobuje opalizaci jednotlivého kousku a šperk tvaru kamene, nikoliv naopak. Cenu určuje nejen čistota – průhlednost a množství inkluzí (důlky, praskliny, ale i množství jiných obsažených hornin), ale právě opalizace a zejména její vzory a podkladové barvy.

Žádné dva opály nejsou totožné. Základní rozdělení můžeme provést na drahé a obyčejné. Ty obyčejné jsou neprůhledné, byť v nádherných barvách, a postrádají efekt opalizace. Drahé se pak dělí dle podkladové barvy (tmavá, světlá, nebo skelně průhledná); a podle vzoru opalizace, aneb jak na konkrétním kousku vypadá hra barev (hodnotí se typ vzoru, např. malé skvrnky, širší pruhy, rozesetí po kameni, ale také intenzita barev, dominující odstíny).

U šperků se můžete setkat při opracování s tzv. zdvojenými/doublet i ztrojenými/triplet opály. Je to úprava, kdy se kvůli křehkosti a výslednému produktu opál ve šperku připevní k podložce, např. z tvrdšího obsidiánu, chalcedonu, skla, i obyčejného opálu. U tzv. tripletu se navíc přikryje i vrstvou bezbarvého či černého skla, pryskyřice či jiného kamene i z vrchní strany.

Dobarvení opálu

Opál lze i uměle dobarvovat, neboť v sobě uchovává velké množství vody. Je to i důvod, proč by neměl být omýván a vystavován vodě, neboť by mohl nasáknout i jiné nečistoty, kvůli kterým by změnil barvu. Ze stejného důvodu jej ani nevystavujte přímému Slunci a tepelným šokům.

Energie opálu

I proto se mu přisuzují účinky vázání negativní energie a nečistot tak, že člověku ukazuje jeho pravé já a napomáhá jeho osobnímu rozvoji. Nazývá se karmickým kamenem, neboť co přijímá, to také reflektuje. Jeho schopnosti na fyzické tělo jsou závislé na barevné variaci, kdy např. černohnědé působí na sexualitu, modrozelené na otevřenost a tvořivost, červené podporují proudění energie a zelené regenerují. Obecně mají vliv na pohlavní orgány, včetně problémů s menstruací.

Kámen měsíce října by měl svým nositelům přinášet štěstí, sílu i prosperitu, ale z hlediska šperkařského můžeme garantovat, že tento unikátní šperk přitahuje žádoucí pozornost a svou elegancí a nevšedností rozhodně jen tak neomrzí žádného svého nositele či nositelku.

Přejít nahoru