Typy zapínání náušnic

Přestože se to může zdát na první pohled nepodstatné, výběr perfektních náušnic ovlivňuje i jejich zapínání. Projděte si s námi nejčastější typy, se kterými se můžete setkat, a zjistit, čemu věnovat pozornost, pokud přemýšlíte nad novým kouskem nebo dárkem pro někoho jiného.

Při výběru náušnic se dá zaměřit na spoustu faktorů. Design, materiál, barva, tvar podtrhující přednosti obličeje a ladící k účesu a oblečení, i vhodnost pro všední nošení nebo na určitou příležitost. Zapínání zůstává skryto, přestože je to jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňující pohodlnost nošení a potenciální riziko ztráty.

Puzeta, motýlek, disk a silikonové jištění

Nejpoužívanějším typem, a to zejména u menších a peckových náušnic, je puzeta, což je zajišťovací dílek ve tvaru kovového motýlka, disku, nebo silikonového jištění.

Princip spočívá v provlečení kovové hladké tyčinky (tzv. dřík) dírkou v uchu a zajištění puzetou schovanou za uchem. Někdy je v tyčince drážka, která také snižuje riziko vypadnutí puzety, potažmo náušnice z ucha.

Šroubek, balónek či také dudlík

Tato varianta se liší od výše zmíněné tím, že na dříku je závit, na který se zarážka, jistící prvek v podobě malého šroubku nebo ozdobnějšího balónku – našroubuje. Existuje i varianta kombinující přednosti obojího, tzv. dudlík, kdy při nasazování šroubek pouze namáčknete, ale pro případ sundání už jej musíte vyšroubovat, což snižuje snadnost ztráty cenného kousku.

Brizura (dětské zapínání)

Pro menší dětské uši nebo jemnější dámské náušnice specifického typu se používá mechanismus brizury, kdy se pohyblivý závěs provlékne uchem, zacvakne se do očka náušnice vepředu, a zapínání viditelně tvoří design kousku. Náročnější manipulace u dětí je vykoupena menším rizikem ztráty než u snáze nasaditelného typu puzety.

Klapka, klasické zapínání, dámský závěs

Nejoblíbenější způsob zapínání vhodný pro mnoho typů náušnic spočívá v tom, kdy je závěs náušnice na zadní straně ucha opatřen tzv. klapkou, mechanickou klipsou, která náušnici uzavře a brání samovolnému otevření a ztrátě náušnice.

Cvakačky (francouzské/ruské zapínání nebo také patentka)

Cvakačky jsou obdobnou elegantnější variantou zmíněné klapky, avšak pohyblivá část náušnice zaklapne/zacvakne do žlábku, nebo také kolíčku či vidlice. Využívá se u kratších náušnic, kde by jiný typ/odkrytý háček a klapka narušily design šperku.

Kruhové zapínání tyčinkou či kloubem
Principiálně stejné zapínání jako zmíněná patentka. Zasunutí tyčinky do protilehlé trubičky se používá u náušnic – kruhů. Kloubové zapínání funguje stejně – tak, že se tyčinka ve tvaru kloubu zacvakne do protější části náušnice a vytváří tak velice bezpečnou variantu chránící před ztrátou.

Africký/rybářský háček
Minimalistická varianta spočívá v tom, kdy se háček náušnice pouze prostrčí dírkou ucha, případně se na konci zafixuje silikonovým jištěním. Využívá se i u větších a delších visacích náušnic, což mírně snižuje vysoké riziko ztráty šperku.

Klipsové či magnetické náušnice
Pro osoby bez propíchnuté dírky v uchu spočívá možnost v náušnicích, které se k lalůčku pouze mechanicky nacvaknou, nebo pro udržení na místě využívají magnetismu.

Související články

Přejít nahoru