Modrý topaz a jeho využití

Široká paleta živých odstínů, či nejtypičtější blankytně modrá barva ve spojení s čirostí a odolností dělá z topazu jeden z nejoblíbenějších drahokamů využívaných ve šperkařství na světě. Poznejte s námi jeho přednosti i cestu na výsluní mezi řádově dražší minerály.

Původ názvu tohoto kamene je matoucí, byť kořeny vedou na ostrov Topazos/Zabargad v Rudém moři, kde se však těžili podobně vypadající olivíny; nebo do sanskrtu, kde se slovo tapas překládá jako oheň – připomínající jeho medově žluté odstíny.

Většinou čirý minerál, který je variantou křemičitanu hlinitého obsahující fluor, získává své specifické barvy dle příměsí dalších prvků. Žlutá vzniká s příměsí chromu, modrá železa, a růžová a fialová s vanadem. Setkáte se i s šedými variantami.

Topaz v přírodní formě

Modrý topaz je ve své přírodní formě velice vzácný a ceněný, a tak ty, se kterými se nejčastěji setkáváte ve špercích, jsou obvykle upraveny ozářením a výpalem, a dle intenzity se pak nazývají: nebeská, švýcarská a londýnská modř.

Jeho naleziště jsou po celém světě: v severní a jižní Americe, v Japonsku, Pákistánu, Afganistánu, ale i v Evropě, a to včetně České republiky.

Lákavá je na topazu nejen rozmanitost barev, ale i velikost surových krystalů, které dorůstají do rozměrů vážených na kilogramy, nikoliv karáty.

Topaz je relativně tvrdý nerost (8 z 10 na Mohsově stupnici tvrdosti) a mívá jen minimum okem viditelných inkluzí. Většinou se také pro šperkařské účely brousí fasetovým brusem nebo se nechává v přirozeném, jen mírně opracovaném stavu.

Z pohledu magie a léčivých schopností jsou topazům přisuzovány účinky zejména podle jejich převažujících barev. Všeobecně přináší sílu, radost, blahobyt a upevňují fyzické a duševní zdraví.

Zlatá varianta podporuje ozdravné procesy v břiše, dodává energii, optimismus a víru ve vlastní schopnosti. Modré kameny napomáhají ke zklidnění myšlenek, očištění od nechtěných věcí a přispívají k léčbě při onemocnění dýchacích cest a bolestech hlavy.

Tento kámen měsíce listopadu se také hodí pro šperky k oslavám 4. výročí svatby. Vzhledem k širokým barevným variantám a své finanční dostupnosti se těší velké oblibě.

TIP: Prohlédněte si Prsteny s topazy

Zároveň vyžaduje minimální péči, i když by neměl být vystavován vysokým teplotám, neboť by mohl ztratit svou živou barvu, a je také více náchylný k odštípnutí.

Související články

Top