Dress code – casual

Co je vhodné vzít si na sebe, když je dress code v zaměstnání či na určité akci nastaven na ležérní casual? Na co při výběru outfitu a doplňků (ne)zapomenout? Ponořte se s námi do světa módy.

V sérii článků o způsobech oblékání v určitých situacích se věnujeme kodexům smart casual, business formal a black tie, které zužují výběr na několik povolených outfitů. Co tedy znamená: casual, čímž je myšlen styl velice uvolněný, pohodlný, běžný až neformální? A má vůbec nějaká omezení?

Casual: Co si (ne)vzít na sebe?

„Tak, jak zrovna jste.“ I tak se velice nadneseně prezentuje casual styl, kde jsou povoleny i kousky, které do vyšších stupňů dress code nepatří. Například džíny, trička, různorodé sukně a saka. A to vše mnohdy i uvolněných barev, vzorů, materiálů a provedení. 

Pokud je casual dress code uveden ve firemní kultuře, i přes určitou míru pohodlnosti a neformálnost je to pořád „pravidlo,“ kde se očekává profesionalita, decentnost a reprezentace vašeho zaměstnavatele. Do zvoleného outfitu se také odráží vaše osobnost.

Pokud tedy míříte někam, kde je tento styl povolen, vyhněte se zejména oblečení, botám a doplňkům, které jsou určené pro jiné – speciální příležitosti. Například sportovnímu a funkčnímu oblečení (tílka, legíny, tepláky, bundy, kraťasy a šortky), věcem určeným do přírody, na outdoor, nebo zájmové činnosti (military, nepromokavé), či na dovolené (žabky, parea a plavky na pláž, sněhule či palčáky do mrazu), a oblečení poničené, zmuchlané či špinavé. Každé pravidlo má samozřejmě i své výjimky. Zvláště v turbulentním světě módy.

Ať už tedy sledujete trendy či nikoliv, z hlediska dobrého a sebevědomého pocitu při nošení casual stylu, více možností outfitů a časové úspory při oblékání, se vyplatí investovat do kvalitních, nadčasových a dobře padnoucích kousků oblečení a obuvi, které se dají navzájem kombinovat.

Doplňkové konstanty

Pokud si však můžete obléct skoro cokoliv – máte nějaké konstanty, které jsou u vás neměnné? Pánské doplňky naštěstí nejsou pouze manžetové knoflíčky a kapesníček v klopě jako u black tie, případně spona na kravatu, pásek či symboly jako je psací pero, vizitkář a kožená aktovka u business formal. Podívejte se do naší nabídky prstenů, náramků, přívěsků i náhrdelníků. Svět šperků je mužům otevřen.

Ženy mívají šperky mnoha druhů. A to nejen prsteny, náušnice, řetízky, náramky a náhrdelníky, ale také ty s nostalgickou hodnotou, které byly předávány po generace, dárky k určitým speciálním příležitostem; kousky, které se hodí k některým outfitům, nebo ty signifikantní, které nosí pořád.

Při oděvním kodexu casual se nemusíte nijak omezovat. Dovolte si jich nosit víc, experimentovat s vrstvením, kombinací stylů, i různými materiály a designy. 

Praktickým doplňkem pro všechny jsou hodinky, které mohou mít zajímavý detail, design či historickou souvislost se svým nositelem. Najděte ty pravé pro sebe nebo své blízké v naší rozsáhlé nabídce.

Top