Tygří oko – žlutohnědý elegán

Možná by se zdálo, že tento energický kámen netřeba představovat. Tygří oko nachází své příznivce mezi těmi, kteří ho potřebují. Podívejte se s námi nejen na magičnost jeho přitažlivosti, ale i důvody, proč by neměl chybět mezi šperky zrovna vám.

Žlutohnědý silikát, odrůda křemene (oxid křemičitý) s typickými a nezaměnitelnými prorostlými vlákny, měnivým efektem kresby a hedvábným leskem při různém úhlu odrazu světla, je jeden z těch drahokamů, které rozpoznají i gemologičtí laici.

Podobnost s okem kočkovitých šelem mu předurčila své jméno, avšak nezůstalo jen u hnědých variant. Různorodé pod-odrůdy s odlišným páskováním i barevnými odlesky si nacházejí své příznivce. Zmínit lze býčí oko, což je červená až vínová odrůda, modré sokolí oko se šedavým až namodralým nádechem, nebo také zelené tygří oko, kdy oxidy a hydroxidy železa přispívají k jejich zlatavé barvě pruhů.

Historie tygřího oka

Ve starověku se tygří oko vsazovalo do očí soch bohů, což jim propůjčovalo vševidoucnost.

V Asii je tygr symbolem odvahy a síly, a v podobě amuletů z kamene tygřího oka doprovázel vojáky do bitev. Jeho naleziště jsou napříč zeměkoulí: jižní Afrika, Indie, Austrálie, Mexiko, Čína, Indie, USA, Brazílie, a je tedy poměrně dostupný, čemuž odpovídá i jeho cena.

Nejlépe se vyjímá se stříbrem a bílými kovy vybroušen právě do tvarů podtrhující vzhled oka šelmy nebo dravce. Péče o tyto šperky se nijak neliší od péče o jiné drahokamy. Vyvarujte se chemických, tepelných i mechanických škodlivých vlivů. V případě dotazů se obraťte na mistry šperkaře ve svém zlatnictví, kteří vám také rádi poradí s odbornou údržbou a skladováním.

Ezoterika a tygří oko

V oblasti ezoteriky je tygří oko považováno za ochranný kámen před nebezpečím a špatnými energiemi, dodávající rozhodnost a odvahu ke změnám, napomáhá při dosazování cílů, zvládání náročných životních zkoušek a nalezení vnitřní energie a uzemnění. Je to kámen přitahující bohatství a peníze a hodí se také při prezentacích, zkouškách a veřejném vystupování.

Z fyziologického hlediska prý prohřívá organismus, má pozitivní vliv na vitalitu, smyslové orgány, bolesti hlavy a pohybového aparátu, problémy s dýcháním, astma a příznivě působí i na pohlavní orgány, libido a početí.

Ať už potřebujete dodat energii, odvahu, sílu nebo zaujmout šperkem, který se hodí ke všem barvám pokožky – prohlédněte si naší nabídku. Určitě mezi nimi bude i takový kousek, který si vás, nebo vaše blízké, získá svou jedinečností.

Přejít nahoru