140 let prvenství: Breitling Aerospace B70 Orbiter

Breitling slaví přelomový rok a vzdává hold neuvěřitelným prvenstvím, která tuto značku do jisté míry definovala. Dnes si připomínáme 25. výročí prvního nonstop letu balonem kolem světa, kdy byl v této souvislosti na trh uveden nový model Aerospace B70 Orbiter.

Společnost Breitling byla založena v roce 1884 a letos slaví 140. výročí. V průběhu celého letošního roku značka připomene příběhy svých neuvěřitelných prvenství, průlomové objevy v oblasti pilotních hodinek, hodinek potápěčských, či těch na každodenní nošení a také nesmíme zapomenout na milníky v oblasti udržitelnosti.

Bude to také rok plný akcí, výstav a speciálních uvedení. Dnes společnost Breitling zahajuje tyto oslavy hodinkami, které připomínají jedno z těchto významných prvenství: první nonstop let balonu Breitling Orbiter 3 kolem světa.

Společnost Breitling, sponzor přelomového projektu, oslavuje 25. výročí této významné události. Hodinky jsou poctou dobrodružství, které rozšířilo obzory lidských úspěchů – a co je nejlepší, každé hodinky obsahují kus původního balónu, který je viditelný skrze zadní prosklené dýnko.

„Od zrodu letectví je Breitling po boku všech, kteří vzhlíželi k obloze a odvážili se snít,“ říká generální ředitel společnosti Breitling Georges Kern. „Když uctíváme průkopnického ducha Orbiter 3 potvrzujeme svůj závazek stát v čele budoucnosti letectví. Nebe nemá žádné meze a my také ne.“

Breitling Orbiter 3

V březnu roku 1999 uskutečnili Bertrand Piccard a Brian Jones odvážnou cestu a přistáli s balónem Breitling Orbiter 3 v egyptské poušti. Překonali rekordy, vzepřeli se a jako první obletěli zeměkouli bez mezipřistání v balonu.

Bertrand Piccard (vlevo) a Brian Jones (vpravo)

Bylo to považováno za poslední velkou leteckou výzvu 20. století. Celkem se jí zúčastnilo 11 týmů a uskutečnilo se 21 pokusů. Sám Bertrand Piccard se o to pokusil dvakrát, a to v letech 1997 a 1998, než uspěl při třetím pokusu s Brianem Jonesem. Piloti balonu přistáli v Egyptě poté, co urazili 45 633 km za 19 dní, 21 hodin a 47 minut, čímž dosáhli nejdelšího letu, jak na vzdálenost, tak na dobu trvání.

Letecké dědictví společnosti Breitling sahá až do 30. let 20. století, kdy divize Huit Aviation vyvinula přesné palubní přístroje a chronografy pro vojenské letce. S nástupem leteckých společností se značka stala „oficiálním dodavatelem světového letectví“ se svým modelem Navitimer -chronografem, vybaveným výpočetním pravítkem (kruhové logaritmické pravítko), ideálním pro posádky komerčních letadel. Dnes je řada Professional (digitálně-analogové letecké hodinky) zkonstruovaná tak, aby sloužila pilotům i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Živoucí kus historie

Hodinky Aerospace B70 Orbiter z edice k 25. výročí – se zářivě oranžovým číselníkem v barvě Orbiter 3 – obsahuje vlastní kus historie: část původního balonu Breitling Orbiter 3 viditelný skrz prosklené zadní dýnko. Na zadní straně pouzdra se po obvodu nachází také logo mise Breitling Orbiter 3 a nápis „První nonstop let kolem světa k 25. výročí“.

Hodinky jsou na titanovém náramku nebo černém kaučukovém řemínku s překlápěcí sponou a na číselníku mají logo mise Breitling Orbiter 3 na třetí hodině. Číslice, indexy a ručičky jsou potaženy luminiscenční vrstvou Super-LumiNova®, takže jsou čitelné i při slabém osvětlení. Pouzdro i náramek jsou vyrobeny z titanu, robustního materiálu s nejvyšším poměrem pevnosti a hmotnosti ze všech kovů. Je také nemagnetický, hypoalergenní a vysoce odolný vůči korozi, což jeho nositelům zaručuje pevné, bezpečné a pohodlné hodinky, které je podrží i v těch nejnáročnějších výzvách.

Hodinky pohání nově navržený manufakturní quartzový strojek Breitling B70 s certifikací COSC: analogově-digitální strojek SuperQuartz™ s tepelnou kompenzací, který poskytuje desetkrát vyšší přesnost než standardní quartzové hodinky. Tento strojek pohání celou řadu funkcí, včetně chronografu s přesností na 1/100 sekundy (s funkcemi split-time a flyback), časovače, druhého časového pásma, dvou budíků, funkce lap a věčného kalendáře.

Caliber B70

Multifunkční chronograf SuperQuartz™ s funkcemi split-time a flyback. Je vybaven druhým časovým pásmem, věčným kalendářem, dvěma budíky, funkcí lap a časovačem s alarmem. Vyvinuto ve spolupráci s MMT.

  • Životnost baterie přibližně 2-3 roky
  • COSC certifikováno
Přejít nahoru