Akvamarín – mořská krása

Samotný název tohoto minerálu napovídá, o čem je řeč: mořská voda. Klidná, rozbouřená, ale vždy neuchopitelně krásná. Nechte se zlákat akvamarínovými šperky i vy a ponořte se s námi pod hladinu.

Charakteristika akvamarínu

Zelenomodrý, či světle modrý minerál beryl (hlinitokřemičitan berylnatý) za svou unikátní barvu vděčí obsaženým oxidům železa. Tento relativně tvrdý, ale křehký nerost je snadno opracovatelný do nejrůznějších tvarů brusů. Jasné a transparentní kameny s vysokým nenapodobitelným leskem jsou často bez viditelných inkluzí a zřídka se vyskytují ty typické pro beryly, tzv. dlouhé duté tyče nebo vzácně efekty hvězdicové a kočičího oka, které jedinečným způsobem rozptylují světlo na povrchu drahokamu.

Jeho barva je stejně rozmanitá, jako mořská hladina. Od světlých, jemných a průhledných tónů přes intenzivní tmavě-modrou, která je nejcennější. Pro svět šperků je paradoxně žádanější dostupnější středně modré zbarvení.

Naleziště akvamarínu

V přírodě má četná naleziště po celém světě, kdy za všechny zmíníme Brazílii, Rusko, Nigérii, Madagaskar, Zambii, Vietnam a Afganistán. Není proto třeba se bát, že by „dokonalý“ akvamarín byl vyroben uměle. Při nákupu šperků s ním se i přesto svěřte do rukou profesionálů, případně si dejte pozor na záměnu se značně levnějším topazem.

Jeho název pochází z latiny: aqua mare neboli mořská voda, kdy tento drahokam byl považován za poklad mořských panen a sloužil námořníkům jako talisman pro štěstí, uklidnění vln i bouří a chránil je před utonutím.

Ezoterické kruhy

V ezoterických sférách je považován za kámen důvěry, odvahy a naděje. Přináší prý spokojenost, uklidňuje mysl a zmírňuje stres, pomáhá v komunikaci, k sebevyjádření a odstranění trémy.

Ve fyzické rovině má mít vliv na potlačení bolesti zubů, dásní, čelistí a krku, pozitivně působit na poruchy štítné žlázy, astma, kašel, i oční únavu a vady jako krátko/dalekozrakost.

Jakožto drahokam je přiřazen měsíci březnu, a už od starověku je považován za kámen manželství, neboť pomáhá překonávat partnerům jejich odlišnosti a nastolovat rovnováhu ve vztahu. Vhodný je ve špercích i jako dárek na usmířenou, či znak naděje v obtížné situaci.

Péče o akvamarín a šperky z něj

Péče o akvamarín je podobná jako u většiny minerálů a šperků s nimi. Vyhněte se zejména teplotním, chemickým a mechanickým šokům (nárazům a poškrábání), které by mohly váš klenot poškodit a v případě dotazů se neváhejte obrátit na své zlatnictví, a to i ohledně odborné údržby.

Propadnete kouzlu šperků s jemnou a uklidňující barvou mořské hladiny i vy? Podívejte se do naší nabídky, a třeba naleznete výrobek jako dělaný pro vás nebo vaše blízké.

Přejít nahoru