Jak vyčistit šperky z nerezové oceli

Šperky z nerezové nebo také chirurgické oceli se těší oblibě zejména kvůli své odolnosti, hypoalergenním vlastnostem, a relativně nízké potřebě údržby. I přes svou stálost je pro zachování jejich perfektního vzhledu potřeba věnovat jim alespoň pár minut péče.

Před jakoukoliv péčí je třeba vyhodnotit, zda máte šperk s vyřezávanými motivy, skládaný z více, a to i pohyblivých kusů, případně s kamínky nebo bez nich.

Kamínky přilepené ke šperku jsou náchylné k odlepení i při použití běžných čisticích prostředků a vyšších teplot, a tak doporučujeme rovnou svěřit jejich vyčištění odborníkům ve zlatnictví. Stejně tak šperky z více kousků nebo s vyrytými motivy, které mají tendenci k usazování špíny na těžko čistitelných místech.

Vyhněte se čističům z drogérie

V Altman.cz doporučujeme také vyhnout se čističům na klenoty kupovaných v drogériích, pokud si opravdu nejste jisti jejich složením nebo strukturou. Mohli by váš cenný kousek nenávratně poškodit a raději dejte přednost profesionálnímu vyčištění.

Tipy k čištění

A nyní už k péči o šperky, které se znečišťují i běžným používáním, například od potu, mastnoty, krémů, sprejů, parfémů apod.:

  1. Pro čištění si připravte jemný a měkký, nejlépe bavlněný hadřík, a běžné mýdlo na ruce nebo kapku prostředku na mytí nádobí rozpuštěné ve vlažné vodě.
  2. Látku ve směsi namočte a jemnými krouživými pohyby vyčistěte šperk ze všech stran. V praxi jde o to – nevystavovat klenot nekontrolovanému proudu vody.
  3. Poté šperk otřete mokrým hadříkem namočeným pouze ve vodě, abyste se zbavili přebytečných reziduí prostředků, a vyleštěte suchým hadříkem do sucha, abyste se vyhnuly případným skvrnám od tvrdé vody.

Péče o vyřezávané šperky

Vyřezávané šperky z nerezové oceli lákají k použití hrubších metod, abyste se opravdu dostali i do všech záhybů. Pro tento případ (kde nejsou kamínky) můžete použít nejměkčí kartáček na zuby a použít směs vlažné vody a výše zmíněných čisticích prostředků.

Vyhněte se zejména použití abrazivních zubních past a těch s bělícími účinky, neboť by jejich rezidua při čištění nadělala více škody než užitku.

S oděrkami, potlučením nebo v případě většího poškození a deformací se neváhejte také obrátit na naše specialisty ve zlatnictví, kteří vám budou ochotni poradit a případně šperk profesionálně opravit či rozleštit, což v domácích podmínkách nedoporučujeme.

Udržení perfektního stavu

Pro udržení perfektního stavu vašeho šperku z nerezové oceli vám také radíme vyhnout se s nimi mechanicky a chemicky náročným činnostem a uchovávat je na vhodném místě, nejlépe ve šperkovnici či na měkkých površích a v obalech, kde jim nehrozí oděr s vašimi ostatními šperky nebo posunování po nevhodné podložce.

Možná vás bude lákat vyčistit i nerezové náramky vašich hodinek. Přestože by byl využitelný i postup výše zmíněný, kvůli ciferníku a celkové péči o hodinky bychom vám rádi poradili servis vašich luxusních hodinek v našem hodinářském servisu.

Související články

Top