Investiční zlato – co potřebujete vědět

Chcete ochránit své volné finanční prostředky a láká vás investice do drahých kovů? Víte, jaký je rozdíl mezi zlatem investičním a šperkařským? Jaké výhody má investice do zlata oproti jiným komoditám?


Zlato jako takové jistě znáte. Využívá se při výrobě šperků nebo v průmyslu, elektrotechnice a ve zdravotnictví. Odlišnost investičního zlata spočívá zejména v jeho formě. Obvykle se prodává ve tvaru zlatých slitků (od 1g do 1000g) zatavených ve fólii, nebo v podobě ingotů, tzv. zlatých cihel, případně se můžete setkat i s investičními zlatými mincemi.

Mnohdy jeho jednotku hmotnosti vyjadřuje pojem Trojská unce (oz t) = 31,103 gramů, nebo její zlomky (např. ¼ oz). Vždy se jedná o prvek v nejvyšší kvalitě, tzv. ryzí zlato, které má 24 karátů (999/1000). U každého provedení byste vždy měli obdržet certifikát pravosti. Tím se liší také od šperkařského zlata, jež využívá především ryzosti 14 a 18 karátů.

Čím je ale investiční zlato tak zajímavé?

Jeho obliba je dána už historicky, od egyptských Faraonů až po zlaté rezervy centrálních bank států. Tisíce let si udržuje svou atraktivnost ve světě bohatství a luxusu, a tudíž je to i časem prověřená stabilní komodita na finančních trzích. Stává se také výrazně vzácnější, neboť jeho zdroje jsou na planetě omezené. Výhodou je i snadná manipulace a možnosti přesunů tohoto aktiva a jeho odolnost vůči vlivům prostředí (fyzické poškození, výkyvy teplot, vlhkost).

Není to však klasická forma investice. Obvykle slouží jako ochrana úspor a zhodnocení majetku (inflace a výkyvy trhu), forma spoření – odkládání si finančních prostředků pro vytváření dlouhodobých rezerv, ale především – diverzifikace portfolia z důvodu rozložení rizika.

  • Uložení prostředků na spořicím účtu má své samozřejmé výhody. Pokud však chcete už od několika tisícikorun dlouhodobě investovat do něčeho relativně konzervativního, čemu zůstává kupní síla a je odolné vůči inflaci, zapřemýšlejte právě nad investičním zlatem.
  • Koupě není náročná finanční operace, kdy potřebujete znát mnoho podmínek a sledovat trhy, jako je tomu u akcií a u investičních fondů. Zlato je navíc člověku i fyzicky bližší než např. barel ropy nebo Palladium.
  • Poskytuje bezpečné uchování hodnoty investice, a přestože je cenový vývoj proměnlivý, tržní ceny a výkyvy jsou velice transparentní a pochopitelné i laikovi.
  • Oproti investicím do nemovitostí, šperků či uměleckých děl se vyznačuje nejen svou mobilitou a skladností, ale i tím, že se s ním snadno obchoduje a má vysokou likviditu (= rychlou směnitelnost na hotovost).
  • Podstatný rozdíl mezi investičními diamanty, stříbrem a dalšími kovy spočívá i v tom, že investiční zlato je dle evropské legislativy při nákupu osvobozeno od daně z přidané hodnoty a při prodeji od daně z příjmů.

Ať už se tímto způsobem rozhodnete pojistit si své portfolio, odkládat si finanční prostředky do budoucna, nebo jej třeba věnovat jako skvělý svatební dar – vždy nakupujte u ověřených obchodníků. Ptejte se, nechte si vše vysvětlit tak, abyste to opravdu pochopili a zvažte všechna svá pro a proti.

Související články

Přejít nahoru