Investiční diamanty

Zajímají vás netradiční formy uložení volných finančních prostředků? Chtěli byste něco trvalého a krásného, co budete moct předat dalším generacím? Podívejte se s námi do světa investičních diamantů.


Pořídit si vlastní diamant jako netradiční investici zní jistě skvěle. Navíc v posledních letech je to i velice populární trend, který díky svému růstu přitahuje pozornost řady investorů.

Proč se těší takové oblibě?

Diamanty jsou věčné. Kdo by neznal toto úsloví. Každopádně poptávka roste i proto, že jejich přírodní zásoby celosvětově ubývají. Tento symbol bohatství i společenského postavení je vyčerpatelný přírodní nerost, u něhož se zvyšují náklady na jeho těžbu. Jakožto nejtvrdší drahokam na planetě díky svým mimořádně odolným fyzikálním vlastnostem je takřka nezničitelný, vydrží po staletí a zároveň neztrácí na hodnotě.

Tato dlouhodobá a konzervativní investice mnohdy slouží k uchování volných finančních prostředků při nepříznivých ekonomických či bezpečnostních hrozbách ve světě. Opodstatněně i pro schopnost přenášení a skladování. Nenajdete jinou koncentrovanou formu bohatství, která by v 0,5 gramu váhy uchovávala hodnotu i milionu korun.

Pokud se rozhodujete pro investiční diamant, posuzuje se úplně stejně, jako diamanty používané ve šperkařství, a to dle expertně rozpoznatelných kritérií: barva, váha, čistota a typ brusu. Žádané a vzácné jsou bezbarvé diamanty nejvyšších kvalit (barvy D, E a F) nebo přírodně zabarvené do vzácných barev (růžové, modré, fialové a zelené a s vyšší sytostí a zářivostí se zvyšuje i jejich cena).

Za investiční diamant se zároveň dá považovat ten od hmotnosti od 1,00 ct a výš (barevné i mnohem menší) a čistoty od IF (vnitřně bez vad) až po VVS2 (velmi malé inkluze).

Certifikát kvality

Klíčový je i certifikát vydaný nezávislou gemologickou laboratoří, která garantuje přírodní původ (a tím i etický, že diamantem nebyl financován válečný konflikt), ale i to, že diamant neprošel úpravami s vlivem na jeho hodnotu. Tato přísná kritéria, o kterých se můžete dočíst v našem dalším článku, deklarují instituce se zkratkami GIA, HRD, IGI nebo EGL.

Cenotvorba

Cenová tvorba není příliš transparentní, neboť je ovlivňována neveřejným tzv. Rapaportovým ceníkem a do investičního aktiva se prolínají i náklady s pořízením certifikátů. Nákup je navíc zatížen daní z přidané hodnoty (+ 21 % navíc), případně je třeba připočíst prodejní daň a peníze ztracené při převodu měn (přepočítává se k americkému dolaru). Diamanty mají také velice nízkou likviditu – jejich tržní cena je dána nabídkou a poptávkou, kdy je obtížné sehnat rychle výhodného kupce.

Každý alternativní způsob investování peněz má svá specifika a není pro neznalé investory. Nadčasovost a unikátnost diamantů se však pojí i s možností symbolického gesta předávaného po generace, nebo i možností následného zpracování nebo zasazení diamantu do jedinečného šperku vyrobeného na míru.

Informujte se v našich prodejnách a jistě pro vás nalezneme vhodné řešení.

Související články

Přejít nahoru