Jak vybrat náušnice podle tvaru obličeje

Výběr náušnic se může řídit mnoha kritérii. Vkus, tvar a design, materiál, příležitost, barva, nálada a mnoho dalších. V následujícím článku se věnujeme kritériu, které se nemění. Jak vybrat šperk, který vašemu obličeji zalichotí a čeho se případně vyvarovat?

Znáte svůj obličej?

Znáte svůj tvar obličeje? Pokud ne, podívejte se na některou svou portrétní fotografii nebo do zrcadla, kdy vám vlasy nezasahují do obličeje. Poté si detailně prohlédněte (případně obtáhněte rtěnkou v zrcadle/v grafickém programu v počítači nebo obkreslete tužkou na papír) své obličejové rysy, zejména poměr vzdálenosti lícních kostí k velikosti čela a položení čelisti a brady. Měla byste se dokázat zařadit do výsledného tvaru jedné ze sedmi kategorií:

 • kulatý typ
  Tomuto typu obličeje svědčí náušnice, které obličej opticky vertikálně protáhnou a přidají mu na ostřejších rysech. Hodí se proto delší a zejména visací náušnice, s kamínky, a ve tvaru trojúhelníků, čtverců, obdélníků či jiných špičatých tvarů. Vyhněte se malým drobným pecičkám nebo robustním náušnicím a zejména kruhům a obloukům.
 • hranatý typ
  Dominující je snaha o kontrastní zjemnění a zaoblení rysů. Vyhněte se proto geometrickým tvarům typu trojúhelníků, čtverců a jiných mnohoúhelníků a dejte přednost kruhovým náušnicím, nebo visacím, případně těm ve tvaru slzy, které rozbourají výrazné linie čelisti. Vhodné jsou i pecičky.
 • oválný typ
  U tohoto ideálního typu lze nejvíce experimentovat se všemi typy, tvary, délkami a velikostmi náušnic. Hodně záleží na zvoleném účesu, zda je žádoucí obličej zakulatit, případně rozšířit – viz výše.
 • tvar hrušky
  Trojúhelník se základnou dole, kdy je dominantní širší brada a čelist, mohou opticky podtrhnout kruhy a náušnice s oblými tvary. Velice vhodné jsou peckovité náušnice zajímavých tvarů a motivů.
 • diamantový typ
  Obecně lze doporučit výraznější zajímavé náušnice, visací nebo i pecky, které upoutají pozornost například vsazeným kamenem, a náušnice kulatých tvarů (ovály, spirály). Úhelníkové tvary, zejména kosočtverce, by dodaly obličeji nežádoucí podtržení rysů.
 • typ srdce
  Pokud máte obličej nejširší u lícních kostí, je dobré sáhnout po oválných náušnicích nebo visacích v délce po bradu, případně těch, které se směrem dolů rozšiřují a přitahují tam zájem.
 • trojúhelníkový typ
  Pro vyrovnání širšího čela se hodí tvar slzy nebo visací postupně rozvětvené náušnice pyramidového tvaru. Vyvarujte se jen typu náušnic zužujících se dole, a velmi malým nevýrazným pecičkám.

Nezapomínejte vzít v úvahu i délku krku, střih vašich vlasů a barevný tón pleti pro výběr barev a materiálů. Věříme, že naleznete celou řadu nádherných párů, které podtrhnou vaši krásu a výjimečnost.

Související články

Přejít nahoru