Jak poznat pravé perly

Perly jsou symbolem půvabuelegance a jako vkusný doplněk se hodí skoro ke všemu. Jak ale při nákupu poznat ty pravé od falešných a nenaletět? Nabízíme vám jednoduchý návod, jak na to.

Kde nakupovat

V první řadě bychom vám doporučili, abyste šperky s perlami kupovali pouze u ověřených prodejců, a nikoliv od pouličních prodavačů, v zastavárnách, na trzích a zejména se vyhněte nákupu pod tlakem anebo v časovém presu.

Napovědět vám může i cena. Závisí na druhu a původu perel, kdy ty z divoce žijících ústřic jsou velice vzácné a často končí vzhledem ke své vysoké hodnotě v trezorech sběratelů. Ve šperkařství se používají mořské nebo sladkovodní perly z chovů.

Velikost perly

Prozradit nepravost může i nereálná velikost. Perlorodka, perlotvorka nebo ústřice ve svém omezeném prostoru dokážou vyprodukovat maximálně jen 1 až 1,5 centimetru velkou perlu. Větší pravá perla je tedy nepravděpodobná.

Přestože k testu pravosti lze využít řez (objeví se vrstvy perleti), nebo celkové rozpuštění v kyselinách a zásadách (pravá perla je tvořena vrstvami uhličitanu vápenatého – rozpustí se, kdežto falešné se nic nestane), podívejme se na méně invazivní metody proveditelné zrakem a dotykem.

Test pravosti okem a dotykem

Důležité je dívat se na perlu či výrobek s nimi za denního světla. Pravé perly odráží světlo více a živěji, spíše září, než jejich umělé protějšky. Při vystavení pravých perel slunci dochází k duhovému odrazu světla procházejícímu průhlednými vrstvami perleti. U nepravých perel lze spatřit pouze skleněný nebo povrchový lesk.

Vrstvy perleti také způsobují na povrchu specifické vlnky, podobné šupinkám vytvářející jejich specifické „otisky prstů“. Nepravé perly jsou extrémně hladké, což je zásadní znak. Drobné nerovnosti, nedokonalosti, rozdílnost lesku na povrchu je znak pravých perel. Paradoxně jsou tak méně dokonalé než ty falešné, a to lze rozpoznat i dotykem, případně přejetím přes zuby nebo nehet. Ucítíte jemně zrnitou strukturu, jakoby z jemného písku. Imitace perel pouze hladce sklouzne.

Když pravé perly pomalu otáčíte mezi prsty – uvidíte nedokonalosti ve tvaru, souměrnosti i velikosti. Perly vznikají přirozeně, a proto je každá naprosto unikátní, což ty strojově vyrobené napodobit nesvedou. Zároveň při kontaktu s pokožkou jsou napoprvé studené, což se ale v některých podmínkách ve srovnání s falešnými obtížně určuje. Každopádně bývají mnohem těžší, než ty umělé.

Falešené perly

Falešné perly můžete odhalit i ohledáním dírky u těch navlečených, kdy mají mnohdy odloupnutý perleťový povrch z vrtání. Pravou perlou prochází perleť naskrz, a je to i u průřezu patrné. Zároveň si u navlečených perel můžete všimnout, že jsou uzlíkované, aby se o sebe neotíraly a při přetržení nerozsypaly, a navíc jsou velice pevně utažené, aby se náhrdelník nevyvěsil.

Certifikát pravosti

Ať už si vybere jakýkoliv druh šperku, tvaru či barevného nádechu perel, je dobré od prodejce požadovat certifikát pravosti a původu. Zároveň každá perla má určité procento vad, které nelze objektivně změřit, ale je seriózní na ně být upozorněn.

Přejít nahoru