Jak sundat prsten z ruky?

Pravděpodobně se vám to už stalo. Ať už změnou teplot, váhy, hormonálních hladin nebo fyzickou námahou vám otekly prsty a vy jste jen s obtížemi sundavali prsten. Jaké metody použít, abyste si nezničili vzácný klenot a neriskovali jeho rozstřižení na pohotovosti?

Preventivním doporučením začínáme i náš článek. Je dobré prsteny a šperky všeobecně před fyzickou námahou sundávat a nevystavovat je ani jiným chemickým a teplotním vlivům. I tak se občas stane, že prsten na prstu uvízne. Při zkoušení, při dlouhodobém nošení, po fyzické práci, nebo i jen po určité době zjistíte, že už jeho rozměr neodpovídá vaší současné situaci.

Důležité je zde i jako ve všech jiných situacích: nepanikařte. Pokud k tomu máte sklony, požádejte někoho o pomoc.

První pomoc

Pokud není přerušen krevní oběh, případně nedošlo k poranění, nebo například kousnutí hmyzem, pokuste se nejprve prsty ochladit například pod studenou (nikoliv ledovou) vodou. Pozorujte reakci svých prstů na změnu teplot a teprve poté zvažte použití ledu (vždy přes látku, aby nedošlo k omrzlinám). Tipem může být i zvednutí ruky na více než pár minut nad úroveň srdce pro efekt odkrvení.

Babské rady

Babskými radami by se dalo nazvat použití tekutého mýdla pro lepší klouzavost prstu. Zvažte použití oleje (na vaření, případně silikonového) či vazelíny vzhledem k materiálu použitého šperku, který se tímto může poškodit, ale zároveň i naléhavost situace. Na stejném principu fungují krémy, které máte k dispozici (na ruce, tělové, opalovací).

Pokud situace není naléhavá, opravdu vyčkejte na reakci svého těla. Prsty a klouby mohou být nateklé i po fyzicky náročném pokusu o sundávání, kdy různé úsilí o viklání ze strany na stranu, případně vyšroubování silným tahem mohou zafungovat za cenu určitého nepohodlí.

Samozřejmá je kombinace výše uvedených metod.

Nit na šití může pomoci

Další doporučovanou variantou je využití pevné niti na šití, případně zubní, nebo například pevné dárkové stužky. Princip spočívá v omotání prstu s uvíznutým prstenem, aby se zmenšil jeho obvod a vytvořily se něco jako závity. Následně se podvleče nit/stužka mezi kůži a prstenem, ať už mezerou nebo pomocí párátka, pilníčku na nehty či něčeho, co prstu neublíží, ale pomůže přenést nit přes šířku prstenu tak, aby mohl být prsten pomocí niti z části blíže dlani „vyšroubován“. Provlečenou nit začněte po obvodu prstenu kroužit – posunovat ke špičce prstu a prsten sleze po utažené části prstu dolů. Pro názornost jistě najdete i spoustu videí.

Nedoporučujeme přeštípnutí prstenu v domácích podmínkách, byť třeba máte potřebné nástroje a důvěru v osobu váš šperk přetínající. Pokud je váš problém dlouhodobý a není akutní, zastavte se na pobočkách zlatnictví, kde se navíc můžete informovat o možnostech zvětšení vašich šperků nebo opravy těch přeštípnutých.

Nutná pomoc

Pokud jsou prsty oteklé v důsledku úrazu či alergické reakce, pravděpodobně se nevyhnete návštěvě zdravotnického zařízení, případně hasičské stanice. Z důvodu akutnosti jsou zde šperky zničeny, neboť hasiči jsou nuceni prsteny přepilovat, přestřihnout nebo přeříznout pomocí brusky, a to samozřejmě s ohledem k vám a bez šetrnosti vůči šperku nebo jeho nejsnazším opravám. Přejeme vám co nejjednodušší průběh řešení vašich potíží.

Související články

Top