Jak poznat kvalitní a hodnotný šperk?

Poznáte, zda je váš šperk opravdu zlatý a nikoliv jen pozlacený? Rozeznáte pravý diamant od zirkonu?

Jaké metody zjištění existují a jak se hlavně nenechat napálit při nákupu?

Podívejte se s námi na nejzákladnější vodítka, kterým při pořizování klenotů věnovat pozornost. V první řadě bychom vám chtěli doporučit nakupovat své šperky pouze u prodejců v kamenných obchodech, e-shopech, či šperkařských dílnách, které jsou registrované na puncovním úřadě.

To chrání zákazníky před zakoupením nekvalitního zboží a poctivé výrobce před nekalou konkurencí.

Státní punc

A teď ke konkrétním šperkům a informacím, které můžete i jako laik snadno zjistit. Prvním poznávacím znamením u šperků ze zlata, stříbra či platiny, je státní punc. Tento malý symbol, vyražený obrázek, jejichž vlastnostem se věnujeme v jiném článku, představuje vodítko, jak určit kov a jeho ryzost a nenaletět na šperk pouze pozlacený nebo postříbřený.

Druhým vodítkem by mohlo být ryzostní číslo. Nejčastěji se setkáte s čísly: 585 označující 14 karátové zlato, nebo 750 u zlata 18 karátového, někdy uvedeno pod značkou 14/18K. U klenotnického či také sterlingového stříbra bude k nalezení značka S/AG a číslo 925. A platinové šperky zdobí číslo 950, někdy s označením PT. Co tato čísla reálně znamenají, se dočtete v článku o ryzosti.

Na špercích lze ještě najít značky výrobce nebo dílny (obvykle 2-4 písmena), tzv. dílenský podpis a značky obchodní, či dovozové, a nenechte se jimi zmást.

Rada od profesionálů

Způsobů, jak zjistit pravost kovu je samozřejmě více, ale obvykle nejsou běžnému člověku v domácích podmínkách dostupné. Ať se jedná o jednoduchou zkoušku pomocí prubířského kamene (šperk se očrtá o nerost buližník a vzniklá čára se pokape kyselinou dusičnou), nebo spektrometry nebo spektrografy, které jsou schopny zjistit nejen druh slitiny, ale i její ryzost. Proto se neostýchejte navštívit odborníky, ať už ve zlatnictví, případně pobočky puncovních úřadů.

Pokud se zaměříme na kameny, moc dostupných prostředků laik nemá. Proto je součástí každého solidního nákupu šperku s diamantem nebo jiným drahokamem – certifikát pravosti. A už během nákupu byste měli být o všech charakteristikách použitého kovu i kamene informováni. Jak v těchto charakteristikách číst, se také věnujeme v textu o ryzosti a jednotkách.

Certifikát pravosti je malý dokument, většinou ve formátu vizitky, který označuje typ šperku, použitý kov a jeho ryzost, váhu celého šperku a použité kameny. U diamantů (více o nich v článku) je uveden brus, barva, kvalita, obvykle i rozměr a jeho celková váha v karátech. U jiných drahokamů je standardem brus a jeho tvar, barva, celková váha a rozměr v milimetrech. V poznámce se také můžete dočíst, že šperk byl finálně pokoven rhodiem Přejeme vám, abyste vždy bezpečně nakoupili to, co je vám inzerováno.

Související články

Přejít nahoru