Jak vybrat pánskou koženou peněženku

Peněženka je vkusný a praktický doplněk muže, který o něm prozradí často mnohem víc, než by sám chtěl. Určitě nechcete pokazit dojem ze skvělého okamžiku. Na co se při jejím výběru zaměřit a jak se neunáhlit s nákupem? Poradíme vám, jak přitom na nic nezapomenout.

Mnohdy opomíjený pánský doplněk dotváří reprezentativní součást osobnosti. Může poukázat na mužovu úspěšnost, postavení a sociální status, styl, sebevědomí, i charakter. Podívejme se na základní body, kterým při nákupu nové peněženky věnovat pozornost.

Současná zkušenost

V první řadě je dobré podívat se, jak je využívána vaše dosavadní peněženka a zda je opravdu důležité nosit v ní vše, co v ní je, a zda to opravdu využijete. Základem jsou osobní doklady jako občanský a řidičský průkaz a karta pojištěnce. Dále bývají nezbytné karty, bankovní, vstupní do zaměstnání a věrnostní do obchodů, klubů či sportovišť. A neopomenutelně – peníze. Ať už papírové bankovky nebo i mince. 

Velikost

Zvažte, zda je nutné a potřebné nosit v peněžence i další věci, jako jsou účtenky, sporadicky používané věrnostní karty, vizitky vlastní či cizí, fotografie blízkých, cizí měny, nebo různé amulety a talismany. Dle toho se bude odvíjet i velikost vaší nové peněženky, její uspořádání a vhodný počet přihrádek. Někomu může vyhovovat nosit bankovky ve sponě na peníze, využít speciální dokladovku pouze na důležité karty, mince nosit v pouzdře u klíčů, mít několik peněženek pro případ cest do zahraničí, nebo pro oddělování soukromých a firemních peněz. Je na vás, zda potřebujete peněženku skladnou do každé kapsy, ať už u kalhot nebo u saka, kde by neměla vytvářet neestetické boule, případně peněženku nosíte v brašnách, kufřících či jiných zavazadlech.

Kvalita a materiál

Při samotném výběru by tato kritéria měla být na prvním místě. Pokud chcete opravdu kvalitní materiál, dejte přednost nejklasičtější a osvědčené pravé kůži. Oproti plátěným variantám nebo těm v kožence vynikají zejména svou elegancí, výdrží a odolností při denní nošení i kvalitou zpracování. Nejčastěji se doporučují a prodávají neutrální barvy, jako jsou černá, hnědá, nebo béžová, neboť se hodí pro svou univerzálnost, kdy pravděpodobně neměníte peněženku do společnosti a pro neformální příležitosti, a tak vždy udělají dobrý dojem. Neobávejte se ale ani designových kousků s využitím jiných barev nebo zpracování povrchů. 

Funkčnost a zapínání

Když máte jasno, k jakým příležitostem vám peněženka slouží, jak nejčastěji nakládáte s placením, že máte prostor v přihrádkách pro vše, co potřebujete a zároveň se vám peněženka nikde nevydouvá, zaměřte se na každodenní manipulaci. Při placení potřebujete být v klidu a nikoliv ve stresu, že vám věci z peněženky vypadávají nebo se špatně otevírá/zavírá nebo zasekává zip. Některé peněženky nemají zapínání žádné, jiné mají zip, cvočky, přezky nebo magnetické patentky. Důležitá je jednoduchá ovladatelnost za každé situace, ale zároveň i váš pocit bezpečí, kdy jsou některé peněženky navíc doplněné i o stylový řetízek znesnadňující její krádež.

Související články

Přejít nahoru