Zlatá svatba a jaký vybrat šperk pro tuto příležitost

Půlstoletí od svatebního obřadu, ode dne, kdy si manželé oficiálně stojí bok po boku v dobrém i ve zlém. Padesát let společného života. Jak je oslavit a jak vybrat vhodné šperky pro obnovení slibu? A opravdu musí být zlatá svatba ve znamení výměny zlatých prstenů?

Kulatá svatba

Kulaté výročí svatby má vždy slavnostnější náboj. A ne jinak tomu je u padesáti let. Zlatá svatba, jak se tomuto výročí přezdívá, si proto zaslouží patřičnou oslavu. Je jedno, zda proběhne skromně ve dvou, s nejbližší rodinou či se vší parádou s nejširším okolím, protože takové výjimečné pouto si oprávněně zaslouží pozornost.

Od určitých milníků bývá oslava výročí svatby vhodná příležitost také pro potomky nebo nejbližší, jak oslavit trvalost nádherného svazku manželů a uspořádat na jejich počest slavnost. Symbolicky se také zvou lidé, kteří měli možnost původní svatbu zažít, a rodina, která svazkem vznikla. Reprezentuje se tak minulost, přítomnost a budoucnost.

Obnovení slibu

Mnohdy se zlatá svatba zpečetí tzv. obnovením slibů, což je obřad na radnici nebo v kostele, kde se původní sňatek odehrával, nebo i kdekoliv jinde, třeba na zahradě či na blízkém zámku, kde se manželům líbí. Ve slavnostnějším oděvu se pronesou původní, nebo i nové manželské sliby před zraky oddávajícího, kterým může být matrikář, ale i kdokoliv blízký a obvykle i před rodinou, a při té příležitosti se opět vymění dosavadní, nebo i staré snubní prsteny za nové. 

Po padesáti letech manželství se nejenže mnohdy změní velikost prstů, ale i vkus manželů. Jako vhodným darem můžete potěšit oslavence právě koupí nových prstenů, kdy se jim při nynějším větším výběru naskýtají nové možnosti, provedení i materiály. A i když se rozhodnou pro tradiční zlato, je k dispozici mnoho různých barev, jejich kombinací, designů a úprav povrchů. 

Dárek ke zlaté svatbě

V případě, že snubní prsteny již nepovažují za důležité nebo je z jiných důvodů nebudou nosit, zauvažujte nad jiným nadčasovým zlatým šperkem. Ať už se jedná o přívěsek vyrobený na míru, řetízky nebo náušnice, symbolika daru určitě potěší.

Nezapomínejte ani na zážitky. Pokud jsou manželé aktivní, určitě nepohrdnou poukazem na činnost nebo dovolenou, kterou si vždy chtěli splnit. Zapřemýšlet můžete i nad wellness pobytem, nebo i výletem do míst, kde se odehrávala jejich svatební cesta. 

S výročím zlaté svatby je spjata i kytice žlutých růží. Nemusí jich být zrovna padesát, ale alespoň jedna, třeba zakomponovaná do větší kytice, svou roli královny květin ve speciální den naplní.

Oslava zlaté svatby

Pokud se rozhodnete zlatou svatbu oslavit v rámci intimní večeře, posezením v rodinném kruhu nebo celodenní oslavou, případně ji chcete uspořádat jako dárek pro své nejbližší, určitě je dobré do příprav a provedení zakomponovat i trochu nostalgie. Ať už budete podávat stejné, ale vylepšené svatební menu, užijí si dobrý svatební dort nebo alkohol, který třeba z různých důvodů neměli, nebo budou vystaveny zrestaurované fotografie, vždy je to skvělou příležitostí, jak manželům – rodičům, prarodičům a blízkým poděkovat, projevit jim uznání a úctu a třeba získat i poučení pro svůj vlastní nejen partnerský život.

Související články

Přejít nahoru