10 zajímavostí z historie diamantu

Podívejte se s námi na nevšední fakta z historie nejdražšího a nejtvrdšího drahokamu na světě. Jaká je cesta jednoho z nejrozšířenějších prvků na zemi po nejvíce oblíbený šperkařský kámen? A kde můžete vidět největší diamant na světě?

  1. Slovo diamant vzniklo ze starořeckého „adámas“ neboli nezničitelný a nepřemožitelný, kdy představoval slzy bohů nebo úlomky hvězd. Tato teorie není ani dnes vůbec od věci, protože ve vesmíru vznikají diamanty ve vychladlých hvězdách, astronomicky v tzv. bílém trpaslíkovi.
  2. Antičtí Římané se domnívali, že Amorův šíp má hrot právě z diamantu, a zde se pravděpodobně zrodila souvislost mezi láskou a těmito drahokamy.Zároveň věřili, že jim amulety z diamantu poskytují ochranu proti zlým silám. Jeho nezničitelnost a tvrdost je oblíbeným faktorem ve spojení s věčnou láskou zejména v dnešní době.
  3. Panuje domněnka, že v Indii se používal diamant už 300let před naším letopočtem a do 18. století byla právě Indie jediným zdrojem diamantů na světě. Až poté následovaly objevy v Brazílii a zejména v jižní Africe, kde se už jednalo o diamantonosné komíny – primární ložiska, a nikoliv bývalá koryta řek a sopečné vyvřeliny, tzv. sekundární ložiska.
  4. Přestože je diamant krystalickou formou jednoho z nejrozšířenějších prvků – uhlíku, přírodně vzniká za velice extrémních teplotních i tlakových podmínek: teplota vyšší než 900 – 1300°C a tlak 4,5-6 GPa, což odpovídá hloubce 150-200 kilometrů pod zemským povrchem.
  5. Nalezen byl však i diamant v hloubce 700 kilometrů pod zemským povrchem a většina z nich vznikla před více než miliardou let. Některé jsou staré i více než 3,3 miliardy let!
  6. Vzácnost diamantu je způsobena obtížností jeho získávání. Přestože se ročně vytěží přes 30 tun, většina je určena pro technologie a průmysl a pouze zlomek je ve šperkařství. Navíc k nalezení 1 karátu (0,2 gramu) dokonalého diamantu je třeba přebrat až 250 tun horniny.
  7. Do 15. století se diamanty ve šperkařství používali pouze v neopracovaném stavu, protože nebyl nalezen způsob, jak tak učinit. Teprve poté se zjistilo, že jej lze vybrousit jen jiným diamantem.
  8. Nejznámější briliantový brus se svými 57 fasetami byl znám až od roku 1910, i když vypočítat správný sklon se matematicky povedlo až o sedm let později.
  9. Poptávka po diamantech stoupá, kdežto zásoby v nalezištích ubývají, což způsobuje růst jejich ceny. A přestože post nejvzácnějšího drahého kamene obsadil rubín, diamant jej vždy doháněl svým dokonalým rozptylem viditelného světla a nezaměnitelným třpytem.
  10. Největším broušeným diamantem světa (a před úpravou a rozdělením na menší kousky i největším diamantem, který byl kdy nalezen – cca 621 gramů) je Cullinan I., který byl objeven v roce 1905 a jeho největší část je známá jako „Velká hvězda Afriky.“ Je zasazena do britského královského žezla a ostatní části jsou buď v dalších korunovačních klenotech, nebo uloženy samostatně v Toweru v Londýně.

Diamanty jsou věčné, jak praví známý slogan. Podívejte se na naši nabídku šperků nebo i hodinek s diamanty a přesvědčte se o jejich výjimečnosti sami.

Související články

Přejít nahoru