Jaké jsou certifikáty zaručující kvalitu diamantu?

Jak si ohlídat, že vámi koupené diamanty jsou skutečně takové, jak je vám prezentováno? Jaké existují certifikáty zaručující kvalitu diamantu a co vám řeknou? Podívejme se společně na jednotlivé atributy „rodného listu“ diamantu.

Certifikovaní prodejci

Neopomenutelnou radou, jak se při nákupu diamantů nespálit, je svěřit se s nákupem svých diamantových šperků kvalifikovaným odborníkům. Ti vám automaticky či na vyžádání vydají certifikát, který garantuje: velikost diamantu v karátech, jeho kvalitu – čistotu, barvu a brus kamene. A pokud je centrální kámen nad 0,3 karátu, obdržíte i mezinárodní certifikát z renomovaných gemologických laboratoří o původu kamene, nebo byste na jeho obdržení a kontrole měli trvat.

Diamantové 4 C

Věda, která se zabývá drahými kameny, se nazývá gemologie. Gemologická laboratoř zabývající se aplikovanou mineralogií tak v případě diamantů může zjistit, zda je přírodní, či vyroben synteticky, a zaměřuje se na certifikace = zjištění parametrů, které se u diamantů dají změřit dle výše zmíněných diamantových 4C:

  1. carat – hmotnost přímo úměrná velikosti;
  2. clarity – čistota a inkluze (tečky, pukliny, praskliny, dolíky a cizorodé látky);
  3. colour – stupeň zabarvení;
  4. cut – tvar a typ brusu.

Všechny instituty provádějí nestranné odborné zkoušky, a každý certifikát má unikátní číslo, které je shodné s laserovou inskripcí (vypálení kombinace čísel a písmen na diamantu viditelná pouze pod mikroskopem) na každém větším diamantu. Vždy je také uvedeno datum oceňování, které je důležité, protože po roce nešetrného zacházení či skladování se mohou vlastnosti diamantu změnit.

Kdo vydává certifikáty?

Nyní se podíváme na nejznámější vydavatele certifikátů důležité v diamantovém průmyslu:

GIA: The Gemological Institute of America – Americký gemologický institut vytvořil systém 4C hodnocení diamantů a 60% diamantů z celého světa projde jejich laboratořemi. Kromě popisu dostanete i nákres se zaznamenanými nečistotami, které ukazují na jedinečnost diamantu.

HRD: Antwerp World Diamond Centre – Společnost vznikla kuspokojení zvýšené poptávky po hodnocení diamantů. Kámen je zde zkoumán hned několika odborníky, kteří společně vytvoří konečný certifikát. Oproti jiným laboratořím zde hodnotí i fluorescenci (viditelnost pod UV světlem – ideální je nulové zabarvení) a věnují se i veškerým konečným úpravám, které se na kameni provedly.

IGI: The International Gemological Institute – Tento mezinárodní gemologický institut je druhý v množství hodnocených diamantů. A kvůli zvýšené poptávce po oceňování i velice malých diamantů vznikl relativně nový mezinárodní institut IIDGR: International Institute of Diamond Grading & Research.

Evropě je důležité zmínit Evropskou gemologickou laboratoř (EGL) a neopomenout ani ČGL, což je Česká gemologická laboratoř, která patří mezi Evropskou špičku gemologických institucí díky svému kvalitnímu vybavení i působícím profesionálům.

Související články

Přejít nahoru