Briliant a diamant: jaký je v nich rozdíl?

Jistě jste se s tím někdy setkali. Diamant a briliant. Jaký je v nich rozdíl a co to vlastně je? V obou případech si pravděpodobně představíte blýskající se kameny a nebudete daleko od pravdy.

Jen samotná terminologie je trošku jiná. Podívejme se ve stručnosti na ní.

Diamant

Diamantem se rozumí skoro nejtvrdší přírodní materiál, surový nerost, krystalická forma uhlíku často spatřována ve formě srostlých krystalů, která se využívá nejen při výrobě šperků, ale zejména na řezací, vrtací a brusné nástroje a prostředky, i když zde se jedná převážně o diamanty uměle vytvořené.

Slovo jako takové pochází z řečtiny, kdy „adámas“ znamená nezničitelný.

Briliant

Blyštivý vybroušený kámen ve šperkařství, spojovaný s výjimečnými okamžiky a zásnubními a snubními prsteny, který si často představíte právě pod pojmem diamant, se tedy nazývá briliant. Z francouzského stejně znějícího slova – zářící.

Kvalita a hodnota briliantu se pozná podle kategorií, jako je jeho čistota a nepřítomnost prasklin či nečistot; barva (ideálně je bezbarvý a bez zabarvení); kvalita provedení brusu a hmotnost vybroušeného kamene. To vše v případě kvalitního zlatnictví dostanete stvrzené a uvedené na certifikátu ke šperku. Více o tomto tématu se můžete dočíst v našem článku.

Pravý briliant se tedy vyznačuje tím, že je to diamant – kulatého brusu. A co to znamená?

Briliantový brus tvoří zajímavou geometrickou, matematickou i optickou kompozici. Těchto 56 plošek je propojeno v ideálním sklonu, v úhlech takových, aby odrážely světlo v celém barevném spektru a v té největší intenzitě. Zároveň při pohledu dovnitř vidíme černou, neboť se světlo sbíhá do hrotu jehlanu, který je však mechanicky obtížné vytvořit, a tak se počítá s 57 ploškami briliantu.

Elegantní diamantový šperk může být vybroušen i do jiného tvaru, například obdélníku či oválu, a diamant se vzácně vyskytuje i v barvách růžové, modré a zelené.

Pod pojmem briliant se zároveň mohou skrývat levnější a syntetické napodobeniny diamantu, jako moissanity nebo zirkony, které mají tvar výše uvedeného briliantového brusu. Tyto skutečnosti by měly být vždy u šperku řádně uvedeny, aby nedošlo ke špatné interpretaci.

Informujte se o konkrétním výrobku u svého zlatníka a neostýchejte se požádat o vysvětlení.

Související články

Přejít nahoru