Safírové sklíčko u hodinek: Kolik vydrží?

Ať už se omylem hodinkami otřete o hrubou zeď, přejedete s nimi zip bundy, nebo vám upadnou na nevhodný povrch, obvykle se do té doby kvalitou jejich sklíčka nezabýváte. Jak ale těmto nechtěným zkušenostem předejít? Je safírové sklíčko opravdu ohledně škrábanců a rýh to nejlepší?

Sklíčko odděluje vnější prostředí od vnitřku hodinek a dotváří celkový efekt z hodinek jako takových. Nabízí se v provedení safírovém, minerálním, včetně vylepšených verzí, nebo plastové/akrylátové. Každý materiál má jiné optické a mechanické vlastnosti a je tak vhodný pro rozdílné typy a využití hodinek.

Nelze jej poškrábat?

Safírové sklíčko je vyrobeno ze syntetického safíru, což je průhledná varianta drahokamu korund. Je to ta nejtvrdší verze skla, která se na hodinkách používá. Neznamená to ale, že se nedá poškrábat. Jen obtížněji najdete v běžných situacích a při každodenních činnostech materiál, co to svede.

Na Mohsově stupnici tvrdosti jej překoná a umožňuje do něj udělat vryp jen diamant, takže poškrábání jiným safírem nebo diamantovým prstenem není vyloučeno.  Je však nejvíc odolné, co se týče běžného oděru. V tomto specifiku ostatní materiály předčí.

Nerozbitné?

Slovo sklíčko by vám mělo napovědět, že to rozhodně není úplně nezničitelný a nerozbitný artikl. Při prudkém nárazu či tlaku se projeví jeho křehkost a rozletí se na spoustu malých ostrých kousků. Nepředpokládá se však, že by hodinky měly vydržet náraz kladivem nebo autonehodu. Rozbití samozřejmě hrozí i u jiných variant sklíček, jen ty kousky budou méně ostré a tříštivé.

Výhodou je i odlesk safíru, který hodinkám dodává na atraktivitě a propůjčuje jim úžasné optické vlastnosti. V případě, že nejste fanouškem odleskové záležitosti, celá řada výrobců hodinky potahuje anti-reflexními vrstvami, které tento jev eliminují a zlepšují tak viditelnost ciferníku za různých světelných podmínek. Občas se až zdá, že hodinky žádné sklíčko nemají.

Neopomenutelným bonusem safírového skla je i jeho stálost. U akrylové nebo minerální varianty dochází oděrkami nebo i postupem času ke snížené kvalitě průhlednosti, což se u safíru neděje. I po desítkách let při vhodném používání a správné péči hodinkové sklíčko vypadá jako nové.

Safírové sklo i přes svou výrazně vyšší nákladnost na výrobu už není jen dominantou extrémně luxusních hodinek na sváteční příležitosti, ale rozhodně se vyplatí i pro každodenní nošení.

V extrémním případě, kdy je potřeba výměna, je to sice finančně nejnáročnější varianta, avšak bývá časově nejméně náročná (u hodinek s typickým kruhovým tvarem).

Výběr hodinek i hodinkového sklíčka je vždy individuální záležitostí. Různé situace a modely si žádají různá sklíčka a každá varianta má svá pro a proti.

V případě dotazů i jakýchkoliv nejistot si nechte poradit našim odborně vyškoleným personálem.

Související články

Top Scroll to Top