Co vyrýt nejen do snubních prstenů?

Ať už si vyberete snubní, zásnubní nebo jiný důležitý prsten či jiný šperk z široké nabídky zlatnictví, případně si jej necháte vyrobit na míru, vzkaz vyrytý uvnitř originálně podtrhne jeho hodnotu a myšlenku určenou pouze pro daného nositele.

A co si nechat do prstenu vyrýt a na co si dát přitom pozor?

Gravírování je proces odebírání vrstev výrobku rydlem či laserem tak, aby vznikl na povrchu nebo uvnitř výrobku zajímavý detail, vzkaz podtrhující individualitu majitele, nebo může vytvořit i ozdobný prvek. Z praktického hlediska to slouží i jako poznávací znamení pro případ ztráty či ukradení prstenu a snazší možnost jeho identifikace při nálezu.

Pokud máte svůj vysněný prsten či jiný šperk vybraný, je dobré gravírování prokonzultovat ohledně optimálního výsledku. Velice totiž záleží na materiálu, ze kterého je prsten vyroben, i když není vhodných a nevhodných materiálů, pouze složitosti provedení. Důležitá je i stavba šperku jako takového, neboť vzniklé místo významně ovlivňuje délku a velikost vzkazu.

Samozřejmě se dají gravírovat i vnější strany šperku, avšak výsledek je o to náchylnější k opotřebení a částečně se tím omezí benefity, které poskytuje vyrytí vzkazu na vnitřní stranu prstenu. Toto diskrétní umístění umožňuje prohloubit poselství sdělená drahé polovičce a mít tak něco, o čem ví jen dva. Připomínky důležitých milníků zůstanou chráněny před zraky lidí, přestože je základní poselství – zásnuby či sňatek – vydáno na odiv nejširší veřejnosti.

Inspirovat se můžete následujícím výčtem:

Jména

Symbolika jména, iniciál či přezdívky partnera na prstenu spočívá v tom, že máte toho druhého neustále u sebe, alespoň v určité podobě.  Nejčastější na snubních prstenech bývá kombinace jména a dne svatby, čímž se vytvoří pár jedinečných prstenů patřících k sobě. U prstenů k výjimečným událostem se hodí například jména dětí v kombinaci s datem jejich narození.

Datum

Častým vyrývaným datem je uzavření sňatku, avšak výjimkou není ani den začátku vztahu, prvního setkání, narozenin partnera nebo dětí. Jistá výhoda spočívá i v tom, že prsten nošený u sebe s tímto datem snižuje pravděpodobnost zapomenutí výročí.

Místa

Významný může být pro nositele i vyrytý text místa, které je pro něj či vztah důležité. A to v podobě názvu města, nebo i GPS souřadnic místa prvního setkání či kostela, kde se odehrával obřad.

Symboly a obrázky

Doplňkem bývají symboly ve tvaru srdce, kruhu, nebo nekonečna pro podtržení lásky; křížky u jmen milovaných zemřelých, jejichž připomínku chceme mít u sebe. Populární se stávají podpisy, notové zápisy, obrázky zvukové vlny zachycující vyřčený vzkaz, nebo otisky prstů.

Motta, zkratky a texty s osobním významem

Životní zásady, symbolická hesla, která se nesou životem páru či jednotlivce, nebo také verše, například z Bible, sloky písní, citáty z knih mohou být denně připomínaným poselstvím při sundávání a navlékání prstenu. Pokud existuje zkratka, jež má pro nositele osobní význam, není lepšího umístění. Zároveň se u snubních prstenů dá na každý prsten se umístit polovina vzkazu, a celek tak bude dávat smysl při znalosti nápisů z obou.

Při vymýšlení textů se nenechávejte omezovat češtinou, a pokud je vám to blízké, využijte angličtinu, francouzštinu či latinu. Vždy si však nápis nechte zkontrolovat na význam i pravopis. Aby vzkaz zůstal originální i po letech, vyhněte se klišé, která pro vás nemají hlubšího významu. Přeci jen by snubní prsten měl zůstat s vámi ideálně na hodně dlouhou dobu.

Související články

Přejít nahoru