Funkce hodinek – co všechno se skrývá v malém těle?

Asi vás nepřekvapí, že tak malý zázrak techniky, jako jsou hodinky, v sobě může skrývat i mnohem více funkcí, než je pouhé zobrazování času. V článku se zaměříme na ty nejzákladnější, které můžete použít pro výběr svého nového praktického doplňku v našem e-shopu, či porozumění funkcím svých stávajících hodinek.

Datumové funkce

Tento základ najdete u všech našich kousků. Nejčastěji jde o prosté ukázání času na hodiny, minuty, případně vteřiny. Poté bývá standardem datumovka, ať už ve formě pouze číselného označení dne v měsíci, které je někdy doplněno i zkratkou dne v týdnu, tzv. dvojdatum, případně je uveden měsíc a rok.

Funkce časových zón

Ať už často létáte do zahraničí, potřebujete jiná časová pásma pro obchodní jednání, nebo máte přátele či rodinu na jiné části zeměkoule, jistě využijete tuto funkci, která umožňuje sledovat dvě nebo více časových zón v daný okamžik.

Chronometr

Chronometr je označení hodinek, které získaly certifikát nejčastěji ze švýcarské laboratoře, kdy je výrobce nechal testovat na nejvyšší normu přesnosti. Certifikát deklaruje, že hodinky splní přesnost -4 až +6 sekund za den i při nárazech, pod vodou a v různých teplotách.

Chronograf – tzv. stopky

Funkce umožňující měřit/stopovat časové intervaly. Funkce se tak skládá z možnosti spuštění měření, jeho přerušení/zastavení, kdy je někdy dostupná i funkce mezičasu (čas změřený na jedno kolo/délku bazénu), a možnost paměti pro uchování záznamů.

Otočná luneta

Obvodový kroužek na pouzdře hodinek kolem číselníku, často s malým trojúhelníčkem nebo značkou na pozici u čísla 12. Otáčení – aretace může fungovat jedním směrem (potápění a měření délky ponoru a vhodného výstupu na hladinu), nebo i obousměrně (azimutální). Bývá doplněna tachymetrickou stupnicí.

Voděodolnost

vlastnost hodinek, aby přežily styk s vodou v různých formách, může být při výběru nového doplňku velice důležitá. Je veliký rozdíl, jak se starat o svůj luxusní kousek, nebo model určený pro potápění. Můžete se proto zaměřit na modely, které zvládnou náhodný styk s vodou, povrchové plavání, plavání a šnorchlování, rekreační potápění, potápění do 40 metrové hloubky nebo profesionální potápění s dýchacím přístrojem.

Chytré hodinky

Chytré hodinky, nebo také také Smart watch, mají možnost se spárovat s vaším chytrým telefonem, případně s internetem a mít tak možnost volání, čtení SMS, GPS, nebo využívat sportovních funkcí, jako je sledování tepu na principu EKG, nachozené kroky, spálené kalorie a podobně.

Sporttestery a chytré hodinky patří mezi velmi rozšířené a dostupné produkty i mezi našimi zákazníky – stylové Breitlingy nebo Tag Heuery pak doplňují o vyšší řady hodinek Garmin či Suunto pro sledování sportovních aktivit.

Speciální funkce

Zmíněný tachymetr ve formě čísel na obvodu ciferníku dnes slouží spíše jako designový doplněk, avšak lze jej využít se stopkami k měření rychlosti při znalosti vzdálenosti, ke změření spotřeby paliva, či dalších matematických hříček.

Funkce telemetru je na podobném principu, avšak napomáhá měřit vzdálenost na základě rychlosti zvuku (např. při sportovní střelbě, vzdálenost bouřky apod.). Častou funkcí je i ukazatel měsíční fáze.


Oblíbené hodinky na našem e-shopu

Související články

Přejít nahoru