Údržba mechanických hodinek

Je důležité mít na paměti, že hodinky jsou stále šperk a je potřeba se k nim, tak i chovat. Žádný prsten nebo náušnice nevynikne pokud je pokryta vrstvou nečistot. Žádný přívěs neoslní pokud se patřičně neleskne, proto stejně jako u šperku je i u hodinek důležitá čistota a to nejen pro krásný vzhled, ale i pohodlí při nošení. Není snad nic horšího, než když má muž od znečištěného náramku ušpiněnou bílou košili nebo celé zápěstí. Stejně tak elegantní dáma si nemůže dovolit mít černý pruh na zápěstí od nečistot v náramku. Navíc každý hodinář velice ocení, když se mu do rukou dostanou hodinky čisté.

Údržba a starost o hodinky je v první řadě věc majitele hodinek. I když každý výrobce má své vlastní časové intervaly pro servis hodinek.

Pokud má zákazník hodinky na příležitostné nošení a kontaktu s vodou se vyhýbá.

Nazapomínejte na servis

Neznamená to, že servis není třeba. Třeba je vždy, ale mění se doba za jakou by měl být servis proveden. Nejčastěji výrobci uvádějí, každé 2 roky kompletní přetěsnění a 5 až 7 let celková oprava. (platí to pro bateriové hodinky i pro mechanické).

Z pohledu hodináře, ale není žádná pevná doba, kdy a co u hodinek provádět.

Samozřejmě dodržovat pokyny výrobce je vždy nejlepší, kdo jiný ví o hodinkách více než ten, kdo je vyrobil.

Dříve hodinky nevyžadovali tak často servis jako dnes. Bylo to dáno tím, že hodinky se denně natahovaly a zároveň se denně seřizovaly. Nebyla tedy taková nutnost mít všechny hodinky přesné a s dlouhou výdrží bez natahování, proto mnohdy hodinky vydržely bez servisu u dlouhá desetiletí. Dříve u mechanických hodinek vůbec nevadilo, když se spožďovaly nebo předcházely i o několik minut za den. Dnes často zákazníci nosí hodinky na servis hned, jak přesnost jejich hodinek není podle jejich představ, ale dle tolerance výrobce. Často jsou hodinky bez závad, jen majitel od nich očekává více než hodinky umí.

Pokud, ale dnešní mechanické hodinky potřebují servis, může správný okamžik odhadnout i sám majitel hodinek. Když se o hodinky dobře stará a nevystavuje je zbytečným nárazům a otřesům, případně náhlému střídání teplot, nebo silnému magnetismu. Snadno mu hodinky poví, kdy se něco děje a bude nutná návštěva hodináře. Nejsnáze se dobrá kondice mechanického strojku pozná, když je stále dostatečná rezerva chodu i po odložení hodinek.

Například pokud mají podle výrobce hodinky vydržet funkční i po odložení po dobu 48 hodin a vydrží 47 hodin. Je značný předpoklad, že je strojek dobře natahován ať ručně, nebo díky automatickému nátahu a zároveň není soukolí strojku připravováno o energii vyschlými mazivy, opotřebenými díly nebo nějakou jinou závadou. Bude tedy fungovat bez problému další roky.

Když by, ale hodinky vydržely po odložení například pouze 30 hodin. Je zřejmé, že v hodinkách není něco v pořádku a je nutné navštívit servis.

Přesnost hodinek může být nápovědou

Dobře Vám hodinky i napoví, když se výrazně změní jejich přesnost, pokud se postupně zpožďují je například možné, že jsou již vyschlá maziva. Pokud se naopak hodinky výrazně předcházejí může se jednat o zmagnetizování strojku případně o důsledek silného otřesu.

Jestli ovšem chcete mít více informací o stavu vašich hodinek je nejsnazší navštívit kvalitní hodinářský servis kde Vám zkušení hodináři pomocí speciálních přístrojů zkontrolují stav strojku, otestují vodotěsnost hodinek a případně doporučí, co by hodinkám prospělo. Je pak už jenom na Vás pro jakou možnost se rozhodnete a podle toho Vám budou hodinky dělat radost.

Související články

Top Scroll to Top