Jaká funkce by neměla chybět motoristickým hodinkám

Pokud vás zajímá svět automobilů nebo motoristického sportu, jistě vám budou blízká i naše doporučení ohledně hodinek. Chcete svého či vysněného dvoukolového nebo čtyřkolového oblíbence mít neustále nablízku, byť třeba jen motivem? Ať už vás zajímá cokoliv, v sekci našich motoristických hodinek si jistě vyberete.

Automobilka, konkrétní typ vozu, detaily exteriéru nebo interiéru, slavný závod, stáj nebo jezdec. Motoristické hodinky v sobě propojují prestiž a kvalitu zpracování s odkazem na motoristickou vášeň, kdy si kladou za cíl umožnit vám cítit spojitosti s nimi na každém kroku vašeho životního příběhu.

Když hodinky dávají najevo vaši vášeň

Tou nejvýznamnější – mechanickou – funkcí, se kterou se na nich setkáte, je tachymetrická luneta. Lunetou se nazývá obvodový kroužek s číslicemi na pouzdře hodinek, který se nachází mezi sklíčkem a pouzdrem. Může být otočná (jednosměrně i obousměrně), případně pevná, obvykle ozdobná dotvářející sportovnější vzhled hodinek.

U analogových hodinek slouží tato funkce tachymetru v kombinaci se stopkami (chronografu) k měření průměrné rychlosti pohybu. Princip je jednoduchý: na startu či na známém počátku měřeného úseku zmáčknete stopky a po zdolání předem dané vzdálenosti (nejčastěji jednoho kilometru) je vypnete. Ze směřování vteřinové ručičky ukazující na lunetu pak můžeme odečíst průměrnou rychlost pohybu měřeného objektu v km/h.

Jistě víte, že značka Tag Heuer působí jako jedna z ikon časoměřičů pro sportovní události. Podívejte se na legendární řady jejich hodinek Carrera nebo Monaco vzniklé ve spolupráci se Stevem McQueenem (mají typický čtvercový tvar), ale jistě vás zaujmou i kousky z řady Formula 1.

Určitě věnujte pozornost i hodinkám Breitling, která jsou jedinečné svou kolekcí propojenou s automobilkou Bentley, kde najdete spoustu designových detailů, které jistě začnou nejednu konverzaci.

Neměly by vám ujít ani hodinky Edox se svou řadou Chronorally, jejichž design by neměl chybět žádnému moto nadšenci.

Pro milovníky netradičního doporučuje se zaměřit na kousky značky Zenith, které budou na ruce nepřehlédnutelné, nebo hodinky Baume & Mercier Clifton Club Shelby Cobra v duchu slavného závodního automobilu.

Prohlédněte si i hodinky z limitované edice Bell & Ross vyvinuté ve spolupráci se stájí Formule 1 Renault, nebo výrobce Invicta, který věnoval motorsportu modelovou řadu S1 Rally, vzniklou ve spolupráci se stejnojmennou britskou automobilkou. Nejvíce rozmanitou nabídku provedení a designů jistě nabízí výrobce Festina, který je také jednou z ikon pro sportovní měření času.

Carl F. Bucherer vás svou nadčasovou elegancí může zaujmout v provedení Manero a pozornost okolí určitě strhnete i s provedením některých motoristických hodinek výrobce Oris, ať už se zaměřením na Audi, nebo F1 tým Williams.

Tissot vás může inspirovat svou kolekcí T-Sport/T-Race nebo i jiné designy, které nadchnou mnoho nadšenců detailů automobilů, stejně tak výrobce Raymond Weil nejen se svou řadou Freelancer, nebo Certina, která i nadšencům do jednostopých vozidel umožňuje široký výběr designových kousků v kolekci Sport nebo DS Podium.

Související články

Přejít nahoru