Správná délka řetízku a náhrdelníku

Pokud přemýšlíte nad koupí nového řetízku nebo náhrdelníku, ale nejste si jisti jeho ideální délkou, máme pro vás několik tipů, jak se při výběru nespálit a najít vyhovující rozměr.

Nejjednodušší je samozřejmě přeměření již nošeného řetízku. Pokud takový nemáte k dispozici, řešením je krejčovský metr, nebo provázek či stuha pro nastavení optimální délky kolem krku a následné využití pravítka nebo metru. Za ideální se považuje délka obvodu krku kolem jamky klíčních kostí s připočtením 5-10 centimetrů.

A co vzít hlavně v úvahu?

V první řadě to, jaký typ šperku a jeho design hledáte. Rozdílně se změříte na řetízek typu „choker“, který těsně obepíná krk; na masivní náhrdelník z kovu či perel, a jinak na volnější řetízek na samostatné nošení nebo s přívěskem. Ten je třeba váhově do měření zahrnout, protože výsledek bude opticky vypadat do značné míry jinak.

Standardně je také rozdíl v délce řetízků pro muže, kdy se obvyklá délka pohybuje kolem 50-55 centimetrů, u žen průměrná délka dosahuje pod krk do dekoltu a činí 42-45 centimetrů a dětské řetízky měří 36-40 centimetrů.

Přesto je třeba vzít v úvahu i individualitu každého člověka a žádaný výsledek. Délka řetízku nebo náhrdelníku může pomoci vyzdvihnout přednosti a zamaskovat nedostatky. Pokud například máte silnější krk, obecné doporučení zní v delším posazení šperku na krku pro optický efekt jeho prodloužení a naopak.

Záleží i na tvaru vašeho obličeje, délce vlasů a zejména na zvoleném oblečení a jeho střihu. Jinou délku a styl zvolíte pro lodičkový výstřih, pro top na ramínka nebo s výstřihem do V, pro rolák, nebo večerní róbu.

Důležitý je i materiál. Ideálním pro běžné nošení se jeví zlato ve všech barevných variantách, ale samozřejmá je i nabídka ze stříbra, kdy je dobré vzít v potaz přirozené vlastnosti těchto kovů a způsob jejich čištění, kterým se věnujeme v našich článcích.

Jistě máte představu, pro jaké příležitosti chcete svůj nový řetízek využít. Zda k běžnému nošení, vrstvení řetízků s přívěsky, k určitému typu oděvu nebo na slavnostní událost. Záleží zejména na vašem vkusu a na tom, jak se vám na sobě bude vybraný šperk líbit.

V případě pochybností je dobré osobně navštívit zlatnictví a vysněný výsledek vyzkoušet, případně si nechat poradit proškoleným personálem.

1 názor na “Správná délka řetízku a náhrdelníku”

  1. Pingback: Nové fashion minimalistické šperky | Magazín Altman.cz

Diskuse uzavřena.

Související články

Top Scroll to Top