3D tisk šperků – nový trend?

Nové technologie 21. století nenechaly šperkařství bez povšimnutí. A možná to na první pohled vypadá jako souboj člověka versus stroje, ale rádi vám ukážeme, proč místo konfliktu dáváme přednost termínu: prospěšné spojenectví. Podívejte se s námi na to, jak vidíme budoucnost.

3D tisk šperků, ať už jej bereme jako dočasný trend, nebo novou vývojovou větev, otevírá nové možnosti, principy, postupy a posouvají hranice možného nejen pro umělce, designery a šperkaře.

Od myšlenky k realizaci

Nejlépe se propojení „tradičního“ řemesla s novými technologiemi ukáže na výrobě šperku na míru. Ta se ve svých krocích nijak neliší, ať už tisknete 3D, nebo se obrátíte a tradiční šperkařskou dílnu.

Vše začíná osobní, telefonickou či mailovou konzultací nebo vámi nakresleným návrhem či obrázky pro inspiraci. Cílem je dohodnout typ šperku, jeho styl, detaily, prodiskutovat možnosti použitých materiálu a finanční rozvahu. A pak přichází na řadu návrhy a vizualizace, prototypy, připomínky, výroba i závěrečné detaily až k vašemu vysněnému unikátu.

Odolnost materiálu

To, v čem se liší výsledek především, je materiál. V současné chvíli se většina 3D tisku šperků soustřeďuje na tisk z plastů a podobných specifických surovin, i když i pokusy se zlatem a jinými kovy již spatřily světlo světa. A zde se otevírají možnosti.

Plasty vynikají oproti tradičním šperkařským materiálům zejména svou odolností, lehkostí při nošení, i finanční nenáročností. Je tak možné designovat mnoho z návrhů, které by byly například ve zlatě extrémně křehké a těžké na nošení i výrobu, a hlavně finančně nesmyslné. 3D tisk umožnuje realizovat tvorbu šperků, které by dost pravděpodobně jinak nevznikly.

Inovace a osvědčená klasika

Díky možnosti tisknutí plastových prototypů jde například i vyzkoušet design budoucích šperků z tradičních materiálů ve správných rozměrech nebo i v praktičnosti nošení.

Při využití 3D tisku z pryskyřice se nabízí inovace z pohledu tisknutí forem pro odlévání šperků. Nejnovější tiskařské přístroje odbourávají znatelné řádkování a vzniká tak opravdu vysoká přesnost výsledků bez dalších úprav jako je broušení nebo vyhlazovaní.

Navíc i u plastových šperků se mnohdy nevyhnete kombinaci materiálů. Je potřeba know-how, jak propojit plastový výrobek s kovovým zapínáním nebo puzetkami na náušnicích tak, aby se doplnili, nenarušovali plánovaný design a plnili spolehlivě svou funkci.

Člověk versus stroj

Získat potřebné know-how a naučit se prakticky nové řemeslo není nikdy chvilková záležitost. A to platí oběma směry. Z pohledu 3D tisku a nových technologií i tradičního šperkařství.

Inovacemi se nejen posouvají hranice dostupnosti výroby šperků v domácích podmínkách, otevírají se dveře šperkařským talentům z řad technických nadšenců, ale vznikají i nové příležitosti, ze kterých mohou tradiční obory vytěžit spoustu dobrého.

A z hlediska finálního výrobku – to své si člověk vždycky najde. Sto lidí, sto chutí.

Související články

Přejít nahoru