Vodotěsnost a voděodolnost u hodinek

Pravděpodobně jste se s těmito pojmy u hodinek už setkali: vodotěsnost a voděodolnost. Co to ve skutečnosti znamená a jakým situacím je můžete vystavit, aniž by se poškodily? Jsou uzpůsobeny na plavání, potápění, nebo je může znehodnotit i pot a déšť? Na to se podíváme v následujícím přehledu.

Voda škodí materiálům použitým na hodinkách, ale také se může dostat dovnitř strojku a porouchat jej, kvůli čemuž je také důležité zmínit tlak vody. Přesněji je to výše tlaku vodního sloupce působícího na hodinky tak, aby to zvládly bez poškození – nehrozilo vniknutí vody do jejich mechanismu.

Tato veličina (tlak vodního sloupce) bývá označena třemi jednotkami: metry (m), atmosféry (ATM), nebo bary (Bar). Tlak 0,1 Bar nebo ATM odpovídá 1 metru vodního sloupce. Uvedená čísla tedy neoznačují hloubku, do které se s hodinkami můžete potápět, ale hodnotu atmosférického tlaku, kdy vydrží v tzv. vodotěsném režimu. Slovo vodotěsnost (waterproof) se nepoužívá, protože žádné hodinky nejsou 100% vodotěsné za všech okolností.

Můžeme se tak zaměřit jen na pojem water resistant nebo také voděodolnost. V případě, že je uveden pouze tento pojem, je hodnota 0 metrů – tzv. vlhkotěsnost. Tato charakteristika v realitě znamená, že hodinky jsou vhodné pro denní či příležitostné nošení a jsou odolné pouze proti vlhkosti. Zvládnou tedy zpocené zápěstí, lehčí déšť přes oblečení, nebo pár kapek při mytí rukou. Pokud však na hodinkách nejsou žádné údaje ohledně voděodolnosti, pravděpodobně jim uškodí i rosa, mlha nebo pot, a rozhodně tak nejsou odolné vůči dešti nebo stříkající vodě.

Doplnění pojmu voděodolnost (někdy jen WR) o označení hloubky, se používá u odolnějších typů. 3 ATM/3 Bar/30 metrů označuje ty, které zvládnou náhodný styk s vodou, jako je déšť, sprcha, mytí rukou nebo auta, ale pozor na jiné chemikálie (sprchové gely, šampony, peelingy), které by je mohly poškodit, a vyhýbejte se kompletnímu ponoření hodinek.

Rekreačním plavcům (po povrchu vody) by s opatrností mohla stačit hodnota 5 ATM/5 Bar/50 metrů a hodinky tak díky těsnění vydrží i sprchování či koupel. Pokud plavete závodně, či se potápíte, skáčete do vody nebo šnorchlujete, zaměřte se na hodinky s označením 10 ATM/10 Bar/100 m. Těsnění těchto hodinek vydrží ponoření do určité hloubky v laboratorních podmínkách, ale při plavání dochází k rychlým pohybům ruky, což tlak vody samozřejmě zvyšuje – proto ta rezerva v metrech.

Do 40 metrů pod vodou a zkušenější potápěče jsou vhodné hodinky s výdrží 20 ATM/20 Bar/200 metrů. Pro profesionální potápěče už však jsou potřebné hodinky nad 30 ATM/30 Bar/300 metrů, kdy některé umožňují i automatické či manuální upouštění tlaku.

Pokud jste omylem „vykoupali“ i hodinky, které neměly přijít do styku s vodou, vyhledejte odborný servis, kterému se je snad podaří zachránit. Nejzranitelnější část hodinek je tzv. korunka u analogových hodinek a tlačítka na pouzdře digitálních, kudy se kapky vody mohou dostat do strojku či pod sklíčko. Proto s nimi nikdy pod vodou nemanipulujte. Zároveň po koupání v chlorované či slané vodě hodinky opláchněte pitnou vodou a vysušte. Hodinkám nesvědčí ani vysoké teploty (přímé slunce, sauna, koupele) a i v jiných mechanicky a chemicky náročných situacích zvažte, zda není lepší je raději sundat. Výměnu baterie svěřte autorizovanému hodinářství, které může provést údržbu, ale také kontrolu voděodolnosti tak, aby i nadále zůstala neporušená.

Související články

Přejít nahoru