Domácí čištění zlatých a stříbrných šperků

Dosud jsme se věnovali důvodům ztráty lesku či černání u zlatých a stříbrných šperků. Nyní se podíváme na laické způsoby jejich čištění v domácím prostředí. Na co si dát pozor a kdy raději péči o ně přenechat odborníkům?

Co vzít před čištěním v úvahu?

V první řadě materiál klenotu. Nakupujte šperky u důvěryhodných zlatníků, klenotníků a šperkařů (jsou registrováni na puncovním úřadě a vaše klenoty budou řádné označené – více v článku). Dále je vhodné vzít v potaz, jak často jsou šperky nošené, zda denně nebo příležitostně, jaký mají tvar a hlavně – zdobení.

Naše samozřejmé doporučení zní, abyste se obrátili na zlatnictví a nechali své šperky odborně vyčistit či vyleštit. Mnohdy na to máte nárok v rámci záruky, např. 1x ročně zdarma. Zároveň si můžete nechat poradit ohledně nejlepšího způsobu domácího čištění, abyste se vyhnuli poškození, ale i o způsobech obnovení, který je pro váš klenot vhodný.

Nezapomeňte proto vzít v potaz povrchové úpravy vašich šperků, se kterými vám náš odborně vyškolený personál může poradit. Je možné jen rozleštit oděrky, nebo zvážit obnovu či nově rhodiování, což je způsob „anti-oxidační“ úpravy, pokovování, aneb ochrany šperku, která se dá pravidelně obnovovat. Zároveň tato vrstva brání kontaktním alergiím na některé kovy.

Pokud váš šperk obsahuje kameny, ať už diamanty, zirkony, perly, rubíny, safíry nebo smaragdy, každý z nich vyžaduje a hlavně snese jiný způsob zacházení. Rozdíl je mezi čištěním smaragdů, které potřebují jemné a opatrné zacházení, jiné u perel, které nesnesou čisticí prostředky, a mezi tvrdými diamanty. Proto vám rovnou radíme obrátit se na odborníky, neboť kromě nešetrného zacházení můžete kameny naleptat a odstranit lepidlo, které kameny někdy drží na místě.

Jaké použít nástroje?

Ať už využijete velmi měkký, několikrát opraný bavlněný nebo flanelový hadřík, zakoupené lešticí utěrky ze zlatnictví nebo drogerie, měkkou houbičku.

Můžete případně použít i ten nejměkčí možný kartáček pro vyčištění těžko dostupných míst a záhybů. Vždy by měl být brán zřetel na to, aby nedocházelo k drsnému čištění, kdy vznikají mikroskopické oděrky, které šperk poškozují.

Proto se vyhýbejte i tipům na čištění abrazivními látkami např. se zubní pastou či pastou z jedlé sody, ať kvůli mikročástečkám, tak kvůli vznikajícímu povlaku, který nadělá více škody než užitku.

Způsoby čištění

První doporučovanou neinvazivní možností pro šperky je vyleštění zmíněným kouskem velmi měkké textilie. Pro větší nečistoty lze využít její namočení ve směsi teplé vody s prostředkem na mytí nádobí nebo tekutým mýdlem na ruce, následné opláchnutí a vyleštění do sucha.

Chemicky náročnější možnost zejména pro stříbrné šperky spočívá ve vodní lázni. Do skleněné či porcelánové misky vložíte kus alobalu, vše zalijeme teplou, nikoliv však vařící vodou, ve které rozpustíme lžíci jedlé sody. Po maximálně 1-3 minutách lázně šperk omyjte studenou vodou a vyleštěte do sucha. Podobná varianta spočívá v kombinaci alobalu, teplé vody a lžíce soli, kdy by tento proces čištění neměl trvat déle než 15 vteřin.

Poslední zmíněnou variantou jsou ultrazvukové čističky, jejichž domácí využití je čím dál tím častější. I zde však doporučujeme nejprve odborně prokonzultovat ve zlatnictví, že je tato metoda pro konkrétní šperk opravdu vhodná.

Čemu se vyhnout?

Mnoho laických tipů pro čištění zlata a stříbra zahrnuje kyselinu citronovou, ocet, Coca Colu, pivo, čistič na okna, před kterými bychom chtěli varovat, neboť kyseliny urychlují proces oxidace, kdy nejenže klenot ztrácí svůj lesk, ale snižuje se tím i jeho odolnost a kvalita.

Zároveň nedoporučujeme bez předchozí konzultace ani volně prodejné roztoky a napuštěné hadříky prodávané v drogeriích, které často mírně naleptávají povrch šperku a dochází tak k jeho poškození. Stejně tak použitím čpavku/amoniaku, který obsahují některé přípravky, dochází například k ničení diamantů.

Pokud vám na vašich špercích záleží, obraťte se na vyškolený personál na našich pobočkách. Rádi vám doporučíme nejšetrnější řešení – na míru vašemu klenotu.

Související články

Přejít nahoru