Oxidace, aneb černání zlata

Černání, zmatnění nebo jiná barevná změna zlatých šperků je vždy nepříjemnou záležitostí. Proč proces oxidace vzniká, jak mu zabránit a hlavně předcházet? Děje se tak u kvalitních klenotů? Na to se podíváme v následujícím článku.

Povrchové zabarvení zlata, ať už je to postupná ztráta lesku, nebo vytvoření černého, šedého, červeného nebo zeleného povlaku, má na svědomí proces zvaný oxidace. Přestože je zlato slitinou velmi odolného kovu, právě zbývající prvky ve směsi jako nikl, stříbro, měď, či palladium přidávají zlatu na tvrdosti a pevnosti, ale reagují s celou řadou faktorů, ať už ve vzduchu, nebo při běžném používání. 

(Ne)kvalitní?

Následně na povrchu šperku vznikají látky, které působením světla černají, nebo dle použité látky, jinak mění barvu.

Tato nevzhledná estetická záležitost je přirozenou chemickou vlastností, které lze předcházet správnou péčí, a rozhodně to není tím, že by byl šperk nekvalitní. K těmto procesům dochází i u 14 a 18 karátového zlata. Často se můžete setkat s povlakem zeleným, který má na svědomí nikl, nebo černým, u využití stříbra.

Příčiny oxidace šperku

Nejčastěji jsou to kosmetické přípravky nebo běžně používané chemikálie. Ať už to jsou krémy, mýdla, dezinfekce či čisticí prostředky u prstenů, tak tělová mléka, laky na vlasy, parfémy a make-up u řetízků, přívěsků či náušnic.

Vliv má samozřejmě i ovzduší a braní šperků do sprch, koupelí, bazénů a saun. Zdravotním faktorům a čemu dalšímu se vyhnout při nošení šperků, lze najít i u péče o stříbrné šperky.

Neopomenutelné mohou být alergie na kovy ve slitině v bodě kontaktu s kovovým předmětem, často u opasků, prstenů nebo u náušnic. Lidská pokožka může mít velmi individuální reakci na použitý materiál šperku a při problémech se poraďte s alergologem nebo pediatrem. Pokud při alergiích vybíráte nový prsten, můžeme vám doporučit podívat se na výrobky z platiny, kterým se věnujeme v samostatném článku.

Čištění šperků

A jak šperky vyčistit? Aniž bychom vás odrazovali od využití babských rad nebo roztoků zakoupených v drogerii, upozorňujeme na fakt, že šperky, zejména mají-li na sobě drahé kameny, mohou být rozleptány, povrchově poškozeny, nebo zničeny. Metodám laického čištění a čemu se vyhnout, se věnujeme zde.

Chápeme, že se vám kvůli běžnému prachu, špíně či mastnotě a ztrátě lesku vašich zlatých šperků nechce běžet do zlatnictví, a proto bychom doporučili následující postup.

Pomocí velmi měkkého bavlněného hadříku šperk opatrně přeleštěte. Můžete na něj přidat tekuté mýdlo či neagresivní prostředek na mytí nádobí rozpuštěný v teplé vodě a následně opláchněte a vyleštěte.

Dále šperky sundávejte při mechanicky či chemicky náročných činnostech, uchovávejte je v tomu určených šperkovnicích či sáčcích, opatrně čistěte.

Prevence

Co se týče prevence, v první řadě nakupujte své šperky u zlatníků registrovaných na puncovním úřadě, abyste opravdu vlastnili to, co vám bylo inzerováno (jak si to ověřit, naleznete v našem článku).

Pro odborné vyčištění a přeleštění šperku se obraťte na odborně vyškolený personál v našich zlatnických pobočkách.

Související články

Přejít nahoru