Jaká je nejčastější závada u mechanických hodinek?

Jednoznačně uživatel hodinek. V zájmu žádného prodejce a výrobce luxusních hodinek, není NESPOKOJENÝ zákazník s nefunkčními hodinkami za nemalé peníze, ale spokojený zákazník s plně funkčními hodinkami.

Než se hodinky dostanou na Vaši ruku, jsou velice důkladně a důmyslně testovány. Testovány jsou nejen strojky, ale pouzdra, náramky a především hodinky jako komplexní celek. Některé testy jdou až do úplného destruktivního konce. Pokud tedy hodinář ví, že hodinky vydrží pád z jednoho metru na tvrdý podklad, pak poškození hodinek porovná s tím, co už ví. Snadno tak pozná, co je závadou materiální, výrobní a co závadou způsobenou uživatelem. Není tedy potřeba vymýšlet neuvěřitelné historky o vzniku poškození, jako třeba “asi děti si s nimi hrály“ nebo “no možná, že jsem s nimi lehce někde zachytil“. 

Hodináři můžete práci velice zjednodušit a především pro Vás opravu urychlit, pokud mu řeknete co se přesně s hodinkami dělo před vznikem jejich závady. Každá závada u mechanických hodinek má svůj jasný vznik.

Závady, které se dají odstranit na počkání jako např. seřízení datumového mechanizmu, nastavení měsíční fáze, případně silné předcházení od zmagnetizování hodinek jsou závady, které zkušený hodinář, případně zručný prodejce snadno odstraní, takřka na počkání. Závady, které vyžadují několika týdenní zásah hodinářského servisu jsou mnohem častější a vyžadují dostatečnou odbornost hodinářských servisů.

Běžné závady mechanických hodinek

Jedna ze závad, které se vyskytují u mechanických hodinek jsou chybějící maziva a tím opotřebené kola a další součástky hodinkového stroje. Nejčastěji proto, že když hodinky jdou bez závad, uživatel neřeší periodický servis a tím nechá mnohdy i “zadřít“ čepy kol do ložisek. Pokud by byl servis proveden včas, předejde se opotřebení součástek a tím se sníží cena za opravu a i případná doba potřebná na opravu. Chybějící maziva dále způsobují silné otřesy a nárazy hodinek.

Také časté střídání vysokých a nízkých teplot poškozuje maziva, tím opět dochází k nadměrnéhu opotřebení součástek strojku. Když nemá mechanický strojek dostatek maziv pro svoji funkci, nezbývá nic jiného než svěřit hodinky do rukou hodinářského servisu.

Další běžnou závadou je vlhkost uvnitř hodinek, ta má často za následek drahou celkovou opravu. O proti nedostatku maziv ve strojku je vlhkost mnohem horší může poškodit i esteticky důležité součástky. Jako jsou číselník a ručky. Poškození těchto součástek často navyšuje cenu oprav až o 40%.

U vlhkosti jsou pouze čtyři možnosti jak se dostat do vnitřku hodinek.  Překročením hranice vodotěsnosti garantovanou výrobce. Manipulací s korunkou nebo tlačítky v okamžiku, kdy jsou hodinky vystaveny vlhkosti. Pokud nejsou dostatečně zašroubovaná tlačítka, korunka, případně víčko hodinek. A na konec nefunkčním (starým a ztvrdlým) těsněním skla, lunety, víka, korunky, tlačítek….

Bohužel ve všech čtyřech případech je chyba především v uživateli. První tři případy jsou jasné. Je důležité si uvědomit, že ve čtvrtém případu by měl uživatel u hodinek provádět periodický servis. Při periodickém servisu jsou vždy vyměněna všechna těsnění a je poskytnuta záruka na vodotěsnost. Pak jsou hodinky ochráněny proti vniknutí vlhkosti.

Ostatní závady, které se můžou vyskytnout u mechanických hodinek jsou nejčastěji běžné opotřebení užíváním, následkem nějakého pádu nebo nárazu hodinek, případně neodborným zásahem nekvalifikovaného hodináře.

Když vynecháme uživatele jako hlavní vznik závad u mechanických hodinek a budeme přesvědčeni, že uživatel hodinek je zodpovědný, tak po řádném prostudování návodu a dodržování pravidelných servisních úkonů budete odměněni výrobkem, který bude sloužit nejen Vám, ale i Vašim potomkům.

Související články

Přejít nahoru