Tvorba šperku na míru – kdy se pro ni rozhodnout?

Líbí se vám v nabídce konkrétní šperk, ale k vaší spokojenosti by měl mít něco jinak?

Máte originální nápad či přání na prsten, přívěsek, či jiný doplněk, který byste chtěli zhotovit?

Vlastníte klenot, například předávaný po generace, a rádi byste jej přizpůsobili dnešní době, svým současným potřebám a vdechli mu tak nový život?

V každém z těchto případů se nabízí tvorba šperku na míru. Jaké jsou podstatné kroky ke zvážení, pokud se k této volbě rozhodnete?

Pokud byste potřebovali vybrat to nejlepší ze dvou výrobků v jedné kategorii šperku a nemůžete takový kousek najít, nebo byste chtěli výjimečný výrobek, který existuje ve své podobě pouze jeden na celém světě, je důležité se v první řadě zamyslet nad dvěma důležitými kritérii:

Rozpočet

Jak velkou finanční částku jste ochotni do svého budoucího unikátního šperku investovat? Přeci jen, je pravděpodobně na celý život, bude existovat pouze jeden kus, promítne se do něj část vaší osobnosti, a je možné jej uchovat i pro další generace.

Materiál

Každý kov a doplněk (například ve formě drahokamů) má své specifické vlastnosti, které se k některým výrobkům hodí více, a k jiným vůbec. To samé platí o limitech materiálů, ze kterých bude šperk zhotoven nebo upraven.

Samozřejmostí je odpovídající vyšší finanční nákladnost nápaditého šperku při náročném zpracování a také na jeho rozměru při větším množství použitého materiálu. Vždy je pak potřeba vzít v potaz i praktickou možnost nošení daného šperku.

Nejčastějším příkladem, se kterým se lze při zakázkové tvorbě šperků setkat, jsou zásnubní a snubní prsteny. Zákazníci často přicházejí s novými nápaditými designy, které reflektují vztah; osobnost i duši budoucího nositele či nositelky. Pro představu se můžete podívat na náš článek o ideálním zásnubním prstenu. Obvyklá jsou i přání ohledně inovace snubních prstenů podle již dostupného vzoru, nebo požadavky na zhotovení nevšedního doplňku, který dosud není na trhu. 

Ať už jsou vaše představy jakékoliv, neváhejte je prokonzultovat s mistry zlatníky, kteří ochotně a rádi poradí ohledně možných materiálů a doladí s vámi detaily vašeho vysněného výrobku.

Související články

Přejít nahoru