Zlaté snubní prsteny – bílé nebo žluté?

Zejména u snubních prstenů dochází často k dilematu – použít žluté nebo bílé zlato? Co vzít při výběru v úvahu, a kterému dát nakonec přednost? Jaké asociace v nás vyvolává žluté zlato a proč?

Při představě bohatství, luxusu a nesmrtelnosti jistě někde uvidíte i zlatou barvu. Ať už ve formě pirátského pokladu, mincí v bazénu strýčka Skrblíka nebo relikvií v hrobkách Faraonů. Není náhodou, že zlato bylo spojováno s bohem Slunce a jeho symbolem – žlutým obilím, které znamenalo pro lidi přežití. Není proto divu, že máme pocit stabilního a dlouhodobého „snubního“ zlata spojován právě s jasně žlutým odstínem prstenu na ruce.

Přestože barvy zlata často reagují na trendy ve šperkařství, každý člověk si může z dostupných tónů najít svého oblíbence, který mu v daném designu vyhovuje. V obou barevných variantách je ryzost, tedy obsah zlata, stejná a není jedno kvalitnější než druhé.

Jak se tedy rozhodnout, když ve vás přetrvávají asociace klasiky snubních prstenů, ale esteticky by se vám líbilo zlato bílé nebo v jiných barevných variantách? Co je důležité při rozhodování?

Váš vzhled a jak je k vám prsten vhodný

V první řadě je to typ vaší pleti. Jistě už máte vyzkoušeno, že každá barva šperku na vás vypadá jinak. Ať už se spoléháte na osobní pocit, tipy a triky z internetu, nebo na radu kamarádky, kosmetičky či stylistky, studený nebo teplý tón pleti je pro výběr šperku esteticky důležitý. Studenému typu více sluší chladivé bílé a světlé tóny, a teplý tón pokožky je komplementární s hřejivě zabarvenými šperky.

Zároveň existují i pomezní typy, kterým sluší z obojího něco, a proto je třeba vzít v potaz i faktor jako je barva vlasů a očí, která dokáže šperky nádherně zdůraznit a podtrhnout tím vaši krásu.

Zvolenou barvu materiálu (jak vznikají, se můžete dočíst zde) je dobré přizpůsobit i svému šatníku. Pokud preferujete decentní styl, jistě budete mít i na provedení svých šperků jiné požadavky než milovnice barev a nejrůznějších stylů. Každý člověk je originál.

Proto je vhodné se zaměřit i na své další šperky, jako jsou náušnice, řetízky nebo prsteny. Jsou ze stříbra či platiny, ale snubní prsten bude zlatá výjimka či naopak? Jak se vám budou kombinovat se snubním prstenem, který vás ideálně bude provázet po velice dlouhou dobu? Tento faktor vezměte v úvahu, pokud se vám líbí určitý trend, a inspirujte se provedením pro nalezení svého elegantního dlouhodobého společníka.

Kombinujte barvy

Nezapomínejte na možnost kombinací barev zlata na jednom prstenu, ale i možnost více stylů povrchů. Variace matného a lesklého, případně souhra rozdílných barev zlata a povrchů umožňuje, že prsteny manželů budou v podobném provedení, a zároveň reflektovat jejich individualitu.

V neposlední řadě se informujte, jaké vlastnosti bude mít výsledný klenot. Bude více náchylný k poškrábání, případně potřebuje pro žádaný stav častěji leštit? Koresponduje tento druh péče s vaším stylem života a zaměstnáním? I toto praktické hledisko je dobré do rozhodnutí zahrnout.

Související články

Přejít nahoru