Šperky jako super tip na dárek

Darovat někomu blízkému šperk vypadá jako jednoduchá volba do chvíle, než uvidíte širokou a velice rozmanitou nabídku. Rozhodně však neztrácejte optimismus. Ve zkratce vás provedeme procesem, který vás dokáže nasměrovat do správných kategorií, abyste se obdarované(mu) trefili do vkusu.

Rozpočet a kvalita

Prvním kritériem, které u dárků vyvstává, je rozpočet. Šperky jsou naštěstí doplňky, ve kterých lze najít velice rozsáhlé cenové rozpětí, aniž by jakkoliv utrpěla kvalita daného výrobku. Ať už plánujete nějakou maličkost v podobě decentních náušnic; velkolepý statement náhrdelník nebo jednoduše zdobený prsten, i z finančního hlediska jistě naleznete vhodné kandidáty, a to bez jakýchkoliv kompromisů.

Pro koho šperk vybíráte?

Druhým zvažovaným faktorem je: člověk, pro kterého bude darovaný šperk určen. A přestože dámské klenotnické kategorie jsou co do designů, stylů a materiálů podstatně bohatší, pánské šperky se rozhodně nedrží zkrátka. A nejsou to jen prsteny, manžetové knoflíčky a spony na kravatu. Nebojte se ani u mužů stylových náhrdelníků a náramků. 

Osobnost nositele či nositelky je signifikantní. Jaké druhy šperků už nosí? Který kov, materiál, nebo barva jí/jemu ladí k tónu pokožky nejlépe? Preferuje různé odstíny zlata, stříbro či chirurgickou ocel, nebo anti-alergenní platinu? Podívejte se i na netradiční keramické skvosty.

Účel dárku a příležitost

Třetím zvažovaným rysem je účel, pro který bude šperk nošen, případně životní styl, jež je třeba ve výběru reflektovat. Pátráte po nenápadném, ale speciálním kousku, který se stane součástí každodenního nošení a zapadne i do striktně nastaveného dress-code? S minimalistickými prsteny, náušnicemi či řetízky rozhodně nešlápnete vedle.

Pokud však hledáte klenot pro speciální situace, praktičnost jistě nebude hlavním požadavkem. Nechte se zlákat šperkařským umem a rozmanitostí, kdy se můžete zaměřit i na drahé kameny. Zaujaly vás nadčasové diamanty nebo nestárnoucí perly, temně přitažlivý onyx, tajemný tanzanit, nebo má některý z kamenů oblíbenou barvu obdarovaného člověka?

Svět drahých kamenů

Prohlédněte si zajímavosti ze světa (polo)drahokamů, a nechte se inspirovat ve výběru jejich nevídanými vlastnostmi, a možná budoucímu nositeli či nositelce propůjčí i ty ezotericky deklarované.

Posledním zvažovaným bodem by měla být originalita a symbolika. Máte jedinečnou možnost, kdy darovaný klenot můžete propojit nejen s příjemným prožitkem při jeho předávání, ale zejména s posláním, které bude známo jen vám – a obdarované osobě. Zvažte proto i možnost vyrytí osobního vzkazu, pokud to typ daného šperku umožňuje.

Pokud přesto tápete, inspirujte se našimi dalšími články, a rozhodně se nebojte obrátit na naše vyškolené prodejce, kteří vám rádi s výběrem poradí.

Související články

Top